Size öyle ipuçları vereceğiz ki hepsi birbirinden faydalı ve denemeye değer!

Temizlik konusunda ulaşılamayan noktalara son veriyoruz ve artık bu ipuçlarıyla daha önce aklınıza bile gelmeyen noktalara ulaşabileceksiniz!

Penceredeki İzler için Kabartma Tozu ve Sirke

penceredeki izler nasıl temizlenir

Pencere izlerini en son ne zaman temizlediniz? Eğer pencerenizde artık birikinti gibi izler oluşmuşsa kabartma tozu serpin ve üzerine sirke püskürtün. Birkaç dakika bekledikten sonra nemli bir bezle silin.

Halı Üzerindeki Lekeler için Bebekler için Olan Islak Mendili Kullanın

ıslak mendille halıdaki lekeleri temizleyin

Bu ipucu özellikle yeni dökülen bir şeyler üzerinde çok etkili. Çünkü bebek ıslak mendillerinin özelliği gereği hem kolay parçalanmıyor hem de lekeye karşı çok etkili. Bu yöntem ayrıca evcil hayvanları olanlar içinde çok faydalı bir tavsiyedir.

Ulaşamadığınız Yerlere Artık  Süpürgeniz Ulaşacak

süpürgenizi etkili kullanmak için bu yöntemi deneyin

Süpürgeyle temizlik yaparken hem kırılmaması hem de daha etkili bir temizlik için bir mikrofiber bez ile ve bant yardımıyla resimdeki hale getirin böylelikle eğilmeniz ya da diz çöküp silmeniz gereken yerlere kolayca erişim sağlayabileceksiniz.

Deri Mobilyalarınızı Temizlemek için Zeytinyağı Kullanın

Deri mobilyalarınızı zeytinyağı ile temizleyin

Deri mobilyalarınızdaki çizik veya lekelerden kurtulmak için zeytinyağı sürün. Zeytinyağını uygulayın ve bir saat bekleyin sonra nemli bir bezle silin. Deri mobilyalarınız hem temizlenecek hem de parlayacak.

Uzaktan Kumandalarınızı Haftada Bir Temizlemelisiniz

uzaktan kumanda temizliği

Bu göz ardı edilir ama bakterilerden korunmak için haftada bir kez kumandalarınızı temizleyin. Antibakteriyel bir bezle silmeyi ihmal etmeyin.

Davlumbaz Filtrenizi Yılda 2 Kez Temizlemelisiniz

davlumbaz temizliği nasıl yapılmalı

Yağları çeken davlumbaz çok kullanışlı olsa da temizliğe gelince hoş olmayan bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Yılda iki kez davlumbaz filtresini çıkarmalısınız ve kaynar suyun içinde kabartma tozu, sabun ekleyerek 30 dakika içinde bırakın sonra bir bulaşık fırçası ile fırçalayın. Durulandıktan sonra kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra yerine takın. Kurumadan değil!

Paslanmaz Çelik Krem Tartar ile Temizlenmeli

paslanma çelik temizliği nasıl yapılır

Paslanmak çelik ürünlerinizi hem parlatmak hem de temizlemek için süngeri ıslatın  ve az miktarda krem tartar ekleyip uygulayın, sonra güzelce durulayın.

Mobilyalarınızın Altını 6 Ayda Bir Temizlemelisiniz

mobilya temizliği

Mobilyaların alt kısmında o ucra yerlerde öyle tozlar, bakteriler birikir ki çoğu zaman unutulur ya da yeteri kadar ilgilenilmez ama siz siz olun altı ayda bir mobilyalarınızın altını temizleyin. Süpürgenizin bu konudaki yardımcı parçalarından faydalanabilirsiniz.

Mutfak Dolaplarının Kulplarını Sık Sık Temizleyin

kulpları temizlemeyi unutmayın

Kulplar aslında en çok dokunduğunuz yerler. Antibakteriyel bir sprey ya da bez ile düzenli olarak kulpları temizlemelisiniz.

Küveti Temizlerken Büyük Sünger Kullanın

küvet temizliği

Süngerinizi bulaşık sabunu, ılık su ve kabartma tozu ile harmanlayın. En sevdiğiniz özellikle kokusu hoşunuza giden uçucu yağdan birkaç damla ekleyin(nane en iyisidir) sonra küvetinizi ıslak bir halde ovalayın. Küvetiniz hem harika temizlenecek hem de banyonuz çok güzel kokacak!

Fayanslarınızı için Çamaşır Suyu Değil Kabartma Tozu Kullanın

fayanslarınızı kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz

Kimyasallar tek çare değil! Kabartma tozu ve ılık su yardımıyla bir macun hazırlayın ve güzelce fayanslarınıza dezlerinize uygulayın. Mikrofiber bir bezi ılık suya batırın ve birkaç damla sabun ekleyin adından kabartma tozu karışımını silin. Hem temiz, hem doğal!

Giysi Dolaplarının Duvarlarını Düzenli Temizleyin

Giysilerinizi yıkıyorsunuz, ütülüyorsunuz harika peki özellikle duvarla bağlantısı olan ya da duvar yardımı alan giysi dolaplarında bu duvarların temizliğini yapıyor musunuz? Arada bir dolabınızı boşaltın ve hem dolabı hem de duvarı, yumuşak bir sabun ve birkaç damla uçucu yağ karışımıyla güzelce silin. Elbise askılarını da silmeyi unutmayın!

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir