Ülkemizde sıkça görmeye alıştığımız toner ve kartuş dolumu aslında ustalık gerektiren bir iştir. Taksim toner dolumu kısaca tonerin içine toner tozu koymak ile yapılan bir iştir. Bu işlem çoğu zaman makineye zarar vermektedir. Bunun yerine toner yenileme işlemi çok daha fazla iş görmektedir. Aksi takdirde binlerce lira verilen makineler bile çöpe gidebilir. Toner bir yazıcının olmazsa olmazıdır. Toneri bitmiş veya bitmeye yaklaşmış bir  yazıcı işlev göremez hale gelir. Toner yenilenmesi sürekli yapılması gereken bir iştir. Kullanım sıklığınıza göre toner ömrü değişmektedir. Sık kullanan biriyseniz toner ömrünüz çok daha kısa ömürlü olacaktır.

Kartuş Dolumu Nedir?

Makinenin baskı yapabilmesini sağlayan kartuş, belirli aralıklarla yenilenmektedir. Ömrünü tamamlayan yerine yeni kartuş doldurulmasına kartuş dolumu denir. İki tür kartuş dolumu vardır. Renkli kartuşlar mavi, kırmızı, sarı ve siyah renklerinden oluşur. Bu tip kartuşlar genellikle renkli yazıcılarda bulunmaktadır. Diğer tür kartuş ise likit mürekkep kullanan  türdendir.  Kartuş her bittiğinde makine uyarı verir yada yazmayı durdurmaktadır.

Kartuş dolumlarının fiyatları günümüzde makineden makineye ve kullanılan mürekkebe göre değişmektedir. Kaliteli dolumların fiyatları oldukça pahalı olabilir. Fakat basit bir makineniz varsa çok daha ucuz bir fiyata bu işlemi yaptırabilirsiniz. Kartuş dolumu yaptırdığınız merkez önemlidir. Kalitesiz merkezlerde yapılan dolumlarda makinenizin bozulma riski vardır. Bunun ana nedeni yapılan dolumlarda hiçbir tehlikeyi gözetmeden yapılmasıdır. Bir diğer sizleri bekleyen tehlike ise yapılan dolumlarda sahte mürekkep kullanımıdır. Bu yüzden yaptırdığınız merkezin kullandığı mürekkebe ve türüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Ucuz diye yaptırdığınız dolumlar uzun vadede sizlerin başını ağrıtır ve daha pahalıya mal olur.

Kartuş dolumları incelik isteyen bir iştir. Çünkü her makine aynı tip kartuş setine sahip değildir. Bu yüzden tecrübe ve el emeği olmazsa olmazdır bu işte. Bazı firmalar ise tam dolum yapmayabilir. Bu yüzden doldurduğunuz kartuş ne kadar kaliteli olursa olsun kısa sürede bitebilir. Kartuşun ömrünü genellikle sizlerin kullanımı belirlemektedir. Eğer sıkça makinenizi kullanıyorsanız kartuşunuz çok daha kısa sürede bitecektir.

Kaynak: https://www.texttoner.com/servis-bolgelerimiz/kurye-servis-bolgelerimiz/istanbul-toner-dolumu/avrupa-yakasi-toner-dolumu/beyoglu-toner-dolumu/taksim-toner-dolumu

Hoşunuza gidebilir