Photo: littlegreendot

Hemen hemen her kuşağın çocukluğunu süsleyen özel oyuncak ve malzemelerin başını çeken oyun hamurları hala günümüzde de çocukların zihinlerinin gelişimi, yaratıcılıklarının güçlenmesi ve hayal güçlerini yansıtabilmeleri adına çoğu ebeveyn tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Ayrıca her şekile girebilmesi, yumuşak ve istenilen şekilde eğlendirebilmesi nedeniyle de çocuklarımız çok seviyor. Ancak piyasadaki bazı oyun hamurları özellikle uzun vadeli kullanımlarda içerdiği bir takım kimyasallar nedeniyle çocuklarımıza zarar verebiliyor.

Bazı CE belgesi olan oyun hamurları su, tuz, buğday gibi malzemelerden oluştuğu, taksitesi olan veya lateks ürün içermediği söylense de dünyanın en sağlıklı denilen oyun hamuru bile sizin evde yaptığınız oyun hamuru kadar sağlıklı olmayacaktır.

Photo: littlegreendot

Aslında oyun hamurunu evde yapmak çok kolay olsa da birçok ebeveynin aklındaki sorun onları nasıl renklendireceğidir. Tabii ki genelde sektörde gıda boyası kullanılırken biz farklı bir çözüm bulabilir miyiz?

Gıda boyaları ve sentetik boyalarla yapılan oyun hamurları temas sırasında çocuklarımızın alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabilir.

Ayrıca küçük yaştaki çocukların her şeyi yutma alışkanlığı da söz konusu olursak böyle tehlikeli maddeleri çocuklarımızdan uzak tutmamız gerekir. İşte bu nedenlerle tamamen doğal ve gıda boyası olmayan bir oyun hamuru yapılıp yapılamayacağını sizler için derledik.

Bu basit ama etkili çözüm ile dilediğiniz kadar oyun hamuru yapabilir ve çocuklarınızı sevindirebilirsiniz.

Gerekenler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1/4 su bardağı tuz
 • 1 su bardağı un

Öncelikle geniş ve derin bir kabın içine un ve tuz ekleyerek çırpma teli ile yavaşça karıştırıyoruz. Ardından su ve yağı ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımı elinizde kıvam alıncaya kadar yoğurmaya devam edin. Eğer yaptığınız karışım sert olduysa biraz daha zeytinyağı ekleyerek yumuşatabilirsiniz. Aksine çok yumuşak geliyor ise karışıma biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Eğer hem hamurları yaptığınız kaba hem de elinize hiç hamur yapışmıyorsa işlem tamam demektir. Bu işlemleri de yaptıktan sonra artık hamurları renklendirebiliriz.

Öncelikle hamurları istediğiniz her farklı renk için parçalara bölerek başlayın. Ardından hangi renkleri yapacaksanız o renkler için kullanacağımız malzemeleri hazırlayın.

Gerekenler:

 • Açık turuncu – havuç
 • Kahverengi – kahve
 • Mavi – mor lahana
 • Turkuaz – mor lahana suyu ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırmanız yeterli
 • Yeşil – ıspanak
 • Pembe – Pancar
 • Sarı – Zerdeçal

Kullanacağımız tüm meyve ve sebzeleri hepsini ayrı ayrı suda kaynatıp yumuşamasından sonra rendeleyip süzgeçten geçiriyoruz. Bu kısım vaktinizi alacak olsa da işiniz bittiğinde karşılaşacağınız manzaraya bayılacaksınız.

Baharat veya kahve kullanacaksınız sıcak suyun içinde iyice eritip hamura katın ve yoğurmaya başlayın.

Ardından sebze ve meyvelerden çıkardığınız sularını ayırmış olduğunuz hamur parçalarının içine ekleyin. Bunun için parmağınızla bastırıp hamurda derin bir boşluk açıp o boşluğa suyu dökebilirsiniz. Sebze ve meyvelerin artan suyunu dilerseniz daha sonra değerlendirmek üzere dondurucuya atabilirsiniz.

Artık tamamen doğal ve ev yapımı hamurunuz hazır!

Hoşunuza gidebilir