Dünyada başlıca 4 pasaport rengi vardır ve her ülkenin neden o renk pasaport kullandığının da belli bir nedeni vardır.

Hangi ülkeler hangi renk pasaport kullanıyor, bu renkler ne anlama geliyor sizler için araştırdık. Havaalanında uzun pasaport sırası beklerken bu yazımız aklınıza gelsin.

Kırmızı (Bordo)

Bu en yaygın renktir. Kırmızı pasaport, genellikle, komünizmle yönetilmiş veya yönetilmekte olan ülkeler tarafından tercih edilmiştir. Slovenya, Çin, Sırbistan, Rusya, Letonya, Romanya, Polonya ve Gürcistan vatandaşları bordo pasaporta sahiptir.

Avrupa Birliği ülkeleri de, Hırvatistan hariç, kırmızı tonları ve bordo kullanmaktadır. Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk gibi Avrupa Birliği’ne girmek isteyen ülkeler birkaç yıl önce pasaport renklerini bordoya çevirmiştir.

And Milletler Topluluğu – Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru – da bordo pasaport kullanmaktadır.

Mavi (Lacivert)

İkinci en yaygın kullanılan renktir. Mavi renk “yeni dünya”yı simgeler. 15 Karayip ülkesi mavi pasaport kullanmaktadır. Güney Amerika bloğundaki ülkelerde mavi pasaport kullanımı o ülkenin, ticaret birliği Mercusor ile bağlantı olduğunu gösterir. Brezilya, Arjantin ve Paraguay bu ülkeler arasındadır. Venezuela burada istisnadır: o da Mercusor’a üyedir ama vatandaşlarının kırmızı pasaportu vardır. Amerikan vatandaşlarının pasaportları 1976 yılında mavi renge değiştirilmiştir.

Yeşil

Çoğu Müslüman ülke yeşil pasaport kullanmaktadır. Fas, Suudi Arabistan ve Pakistan’ı buna örnek gösterebiliriz. Yeşil, Hz. Muhammed’in en sevdiği renktir ve, doğa ve yaşamı simgeler. Burkino Faso, Nijerya, Nijer, Fildişi Sahili ve Senegal gibi birçok Batı Afrika ülkesi yeşilin tonlarını kullanmaktadır. Onlar için yeşil renk ECOWAS (Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu) üyesi olduklarının göstergesidir.

Siyah

En az rastlanan renktir. Bu renk pasaport Botsvana, Zambiya, Burundi, Gabon, Angola, Çad, Kongo, Malavi ve benzeri bazı Afrika ülkelerinde kullanılmaktadır. Yeni Zelanda vatandaşları da siyah pasaporta sahiptir çünkü siyah ülkenin ulusal rengidir.

Pasaport renklerine göre dünya haritası

Hoşunuza gidebilir