Keten tohumunun tarihi aslın da çok eski, Mısır Medeniyeti’ne kadar giden çok güçlü faydaları olan keten tohumunun harika faydalarını öğrenme zamanı!

1- Kanser Riskini Azaltır

Photo by Miguel Á. Padriñán from Pexels

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki keten tohumu özellikle meme kanseri ve kolon kanserine karşı koruyucu bir etkene sahip. Yine Kanada’da yapılan bir araştırma 6000 kadın üzerinden test edilmiş, düzenli keten tohumu yiyenlerde meme kanseri gelişme ihtimali oldukça düşmüş.

Keten tohumu diğer bitkilerin çoğundan 800 kat daha fazla ligan içerir. Bunlar kanser oluşumunu engelleyen antioksidan ve östrojen özelliklere sahiptir. Ayrıca, alfa-Linolenik asit ( ALA ) adı verilen keten tohumunda bulunan omega-3 yağ asidinin tümör insidansını ve büyümesini engellediği düşünülmektedir.

2- Kan Basıncını Düşürür

keten tohumu

Keten tohumu, kan basıncının düşmesinde yardımcıdır. Kanada’da yapılan bir araştırmada 6 ay boyunca günde 30 gr keten tohumu tüketenlerin kan basıncının düşürdüğü gözlendi. Ayrıca ilaç kullananlara da yardımcı olduğu gözlenmiş. Düşürme düzeyi 2mmHg olması ilk başta düşük gözükebilir ama inme riskini ve kalp hastalıklarına karşı önemli bir detaydır.

3- Kalp Krizi Riskini Azaltır

Photo by Pixabay from Pexels

Keten tohumunun kan basıncını düşürdüğünden bahsetmiştik. Yine önemli bir nokta düzenli keten tohumu tüketen kişilerden inme riskinin azalmasıdır. Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre ALA(alfa-linolenik asit) tüketenlerin kalp krizi riski daha az oluyor. Ayrıca ALA alımı kalp hastalığı riskini de %14 azalttığı gözlenmiş.

Keten tohumunda bulunan ALA, vücut tarafından üretilmediğinden keten tohumu tüketilerek alınması gerekir.

4- Sindirim Sistemine İyi Gelir

Bir çorba kaşığı keten tohumu günlük tüketilebilir. İçerdiği lif sindirime faydalıdır. Ayrıca kan şekeri ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

5- Kolesterol Seviyesinin Düzenlenmesinde Yardımcıdır

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli keten kotumu tüketmek kolesterolü düşürüyor. Kadınlarda kolesterolü yüksek olanlarda faydası somut olarak gözlenmiş. Keten tohumu tüketmek araştırma sonucunda göstermiş ki LDL kolesterolü %20 oranında toplam kolesterolü ise %17 oranında düşürmüş.

6- Sıcak Basmasına İyi Gelir

sıcak basması

Özelliklerde kadınların yaşadığı bu duruma karşı keten tohumu son derece koruyucu. Önerilen şey meyve suyuna ya da yoğurt 2 çorba kaşığı keten tohumu eklenip tüketilmesi. Bu konu hakkında yapılan araştırmadan %57 oranında sıcak basmasının düştüğü görülmüş.

Hoşunuza gidebilir