Çamaşırlarınızın daha temiz olmasını sağlamak için deterjanların gücünden yararlanırız. Ancak çamaşırlarınızı yıkarken makineniniz köpük ile doluyorsa bu fazladan deterjan kullandığınızın göstergesidir.

Gereğinden fazla deterjan kullanmak is hem kıyafetlerinizin daha sert olmasına hem de makinenizin zarar görmesine neden olmaktadır.

Eğer siz de fazla deterjan kullanıyorsanız bir süre sonra kalıntıların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Neyse ki bu kalıntıları evlerinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

1. Yöntem 1

Fazla deterjanların makineden arındırma işlemine başlarken öncelikle makinenizin içerisini kuru bir bezle temizlemeniz gerekecektir. Bu bez sayesinde daha fazla deterjan kalıntısından kurtulabilirsiniz.

Daha sonrasında çamaşır makinenizi suyla doldurun ve içerisine damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Bunu yapmak için makinelerinizi programlarından ve deterjan gözünden faydalanabilirsiniz.

Daha sonrasında ise makinenizi norma döngüsünde çalıştırmanız gerekecektir. Sirke ile yıkama bittikten sonra ise içerisindeki sirke ve deterjan kalıntılarının temizlenmesi için bir kez daha boş olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Eğer ilk yıkamada istediğiniz sonucu elde edemezseniz bu işlemi makineniz temizlenene kadar devam ettirmelisiniz. Duvardaki Koyu Sürtünme Lekeleri Nasıl Çıkar?

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir