Uçuk çıkmadan bir gün öncesinde kaşınma, karıncalanma, sızlama yada yanma şeklinde kendisini belli eder. Daha sonrasında ise içi sıvı dolu kabarcıklar ortaya çıkarak şişer ve gülerken yemek yeken acı çekilmesine neden olur.

Kişilerin uçuk neden olur sorusuna ise verilecek birden fazla cevap bulunuyor. Bunların başında uçuğun bulaşıcı olması geliyor.

Uçuk Neden Olur?

Genelde havlu, bardak, kaşık, çatal yada kişilerin birbirlerini öpmesi sonucunda bulaşan uçuk bir virüstür. Herpes simpleks olarak adlandırılan bu uçuk virüsü  ilk olarak çocuk yada bebekken büyüklerin öpmesi ile vücuda bulaşır. Çocuk yaşlarda hassas olan bünyede ciddi enfeksiyonalar şeklinde kendisini gösterebilen uçuğa dokunulmaması gerekiyor. Uçuk düzenli bir şekilde çıkıyorsa bunun şu gibi nedenleri bulunabilir;

  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
  • Stres
  • Aşırı UV ışınları yada güneş ışığı altında kalmak
  • Diğer enfeksiyon etkileri
  • Hamilelik yada adet dönemlerinde kadınlar üzerinde bulunan virüsler aktif konuma geçerler.

Özellikle kadınların özel günlerde ve hamilelik dönemi boyunca görülen uçuk için dokunulmaması ve dokunulması halinde de ellerin iyice yıkanması gerekiyor. Düzenli olarak uçuk çıkması halinde kişilerin uçuğun neden olacağı yerine uçuk nasıl geçer sorusunu kendilerine sormaları daha doğru olacaktır.

Uçuk Nasıl Geçer?

Alkol ile antiseptik içerikli ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldıran etkiye sahip olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra bu ilaçlar bakteri fonksiyonlarını da önleyerek uçuğun hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Ağrı kesici ilaçlar ve buz koymak uçuğun vermiş olduğu ağrının azalmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra tüm eczanelerde kolaylıkla bulunabilen antiviral uçuk kremleri virüsün aktif hale geçmesini önleyerek deriye verdiği zararı engeller. Bu şekilde uçuk nasıl geçer sorusu karşısında kişiler ilk olarak krem kullanmaları daha sonra da uçuğa dokunmamaları halinde bir yada 2 günde uçuğun geçtiği görülebilir.

Uçuk görülme riski bazı kişilerde daha fazladır ve bu kişilerin belirlenmesinde gündelik yaşamlar, yaş ile cinsiyet etkili oluyor. Öncelikle küçük çocuklarda yere bebeklerde uçuk virüsü bulaştığı anda enfeksiyon görülme olasılığı kesindir. Diğer yandan ise yoğun stres altında çalışan kişiler yada spor yapmayan kişilerde de sıkça uçuk görülür. Son olarak bayanlarda hamilelik dönemi boyunca büyük bir özen gösterilmemesi halinde en az 1 defa uçuk çıktığı görülmüştür.

Hoşunuza gidebilir