Sindirim sisteminin iyi çalışması için bitkilerden destek alabilirsiniz. Mide rahatsızlıkları çok sık görülür. Özellikle hazımsızlık, bağırsak problemleri, kabız ve ishal en sık görülen rahatsızlıklardır.

Bunların her birine iyi gelen farklı bitkiler vardır. Sistemin en önemli parçalarından biri olan karaciğere de ayrı bir başlık açmak gerekir. Karaciğer fonksiyonları sindirime iyi gelen bitkilerle arttırılabilir. Karaciğer, binlerce farklı enzim kullanarak, 500’den fazla görevi yerine getiren bir kimyasal fabrikasıdır adeta. Ayrıca kanı filtreleme konusunda da çok önemli bir rol oynar.

Sindirim sistemini temizleyen, hızlandıran ve detoks görevi gören bir çok bitki vardır ama biz sizinle en etkili olan 6 tanesini aşağıda paylaşmak istedik.

1. 1. Enginar (Cynara scolymus)

Doğanın Karaciğeri & Sindirim Toniği

Efsaneye göre Zeus, güzeller güzeli Cynara tarafından reddedilince onu dikene benzer bir bitkiye dönüştürmüştür ve böylece enginarı yaratmıştır!

Enginar, Roma İmparatorluğu zamanından bu yana sindirimi kolaylaştırıcı bir bitki olarak tedavi amaçlı kullanılmıştır. Papatya familyasından olan enginarın boyu 180 cm’e kadar varabilir. Enginarın tedavi edici özellikleri her zaman çok iyi bilinmiş ve enginarın faydalarına ilk olarak Yunan filozof Aristo’nun öğrencilerine ait belgelerde rastlanmıştır.

Karaciğer temizleyicisi olarak kullanılan enginarın güçlendirici etkisi karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Sindirim için en güçlü bitkilerden biri olarak, safra dolaşımını hızlandırarak yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine ve yol açar. Yani yiyeceklerin ve alkolün daha etkili bir şekilde parçalanmasını sağlar.

Enginarın başlıca bileşeni “cynarin“dir. Yapraklarında yüksek miktarda bulunan cynarin iştah açar ve sindirimi hızlandırır. Sindirim sistemine en iyi gelen başlıca bitkilerden olan enginar ayrıca rahatsız bağırsak sendromuna (IBS), mide bulantısına, midedeki şişkinliğe, kabıza ve gaz ağrılarına da iyi geliyor. Araştırmalar enginarın kolestrolü dengede tutmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. Enginar özü tablet veya tentür şeklinde satılıyor.

Enginar (Cynara scolymus)
Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner