Çoğu kişi magnezyumun önemini bilmez. Halbuki demir veya kalsiyum kadar önemli ve gereklidir. Magnezyum seviyesinin yeterli ve gerekli düzeyde olması beyin, kalp ve kas fonksiyonları açısından çok önemlidir. Sağlıklı kemikler için de gereklidir.

Magnezyum eksikliği tahmin edildiğinden daha yaygın bir durumdur ve çoğu kişinin bunun farkında değildir. Aşağıdaki göstergeler magnezyum eksiliğine işaret eder. Sizde de bu belirtiler varsa hemen bir ölçüm yaptırmanızda fayda vardır.

Magnezyum Eksikliğinin 5 Göstergesi

1. Kulak çınlaması veya işitme kaybı
Kulak çınlaması ve işitme kaybı magnezyum eksikliğinin en belirgin özelliklerinden ikisidir. Kulak sağlığı ve magnezyum seviyesi arasındaki ilişki üzerine bir çok araştırma yapılmıştır. Çin’de yapılan bir çalışmada, yeterli miktardaki magnezyum seviyesi, işitme kaybına yol açan serbest radikallerin oluşmasını engellediği görülmüştür. Mayo Klinik’te yapılan bir çalışmada ise işitme kaybı yaşayan hastalara verilen magnezyum takviyesinin, hastaların genellikle 3 ay içinde işitme yetisini geri kazanmalarına yardımcı olduğu görülmüştür.

2. Kramplar veya titremeler
Kasların en iyi şekilde çalışması için magnezyum çok önemlidir. Vücutta magnezyum olmasa vücut sürekli bir kasılma hali içinde olabilir çünkü kasların rahatlamasını sağlayan mineral magnezyumdur. Bu nedenle doğum yapan kadınlarda magnezyum oksit damlası kullanılır ve bir çok uyku ilacında magnezyum bulunur. Vücutta yeterli seviyede magnezyum bulunmaması yüzde tiklerin oluşmasına, kramplara, uyurken ayakların ve bacakların çekmesine, seğirmesine neden olabilir.

Magnezyum eksikliği kramplara yol açar

3. Depresyon
Depresyon ve magnezyum eksikliği arasındaki bağ yüzyıl önce farkedildi. Modern bilim de Hırvatistan’daki bir akıl hastanesinde yapılan araştırma ile destekledi. Hastanede, intihar teşebüssünde bulunmuş bir çok hastanın magnezyum seviyelerinin çok ciddi derecede düşük olduğu görüldü. Magnezyumun antidepresanlara göre bir avantajı yan etkisi bulunmamasıdır.

4. Düzensiz kalp atışları
Daha önce de belirttiğimiz gibi magnezyum eksikliğinin tüm kaslar üzerinde negatif bir etkisi vardır, buna kalp kasları da dahildir. Yetersiz magnezyum seviyesi kardiyak aritmi denen duruma sebep olabilir. Bu durumda kalp atışlarının düzeni bozulur ve bu da kalp krizi ve felç gibi daha ciddi sorunların yaşanma riskini arttırır.

5. Böbrek taşları
Bir çok kişi böbrek taşlarının fazla kalsiyumdan dolayı oluştuğuna inanır ama aslında magnezyum eksikliğinden dolayı oluşur. Magnezyum, kalsiyumun oksalatla birleşip taşları meydana getirmesine engel olur. Böbrek taşı çok ağrı verir, magnezyum takviyesi yapmak kadar kolay bir şeyin bunu önleyebileceğini bilmek güzel 🙂

Magnezyum içeren gıdalar

Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca bamya, ay çekirdeği veya kabak çekirdeği, badem, soya fasulyesi veya kara fasulye, kaju ve ıspanak gibi besinleri de beslenme düzeninize ekleyerek doğal yollardan magnezyum alabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir