Demans, hafıza kaybı gibi bir çok zihinsel problemi kapsayan bir durumdur. Vasküler demans, Parkinson veya Huntington hastalığı gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Demans vakalarının %60-80’inde Alzheimer görülür. Eğer sorun kökten tedavi edilmezse demans daha da kötüleşir. İlgisizlik, depresyon ve hafıza kaybı en sık görülen belirtileridir.

Alzheimer Ve Demansı Önlemek İçin Bu 9 Şeyi Şimdiden Alışkanlık Haline Getirin

Kontrol/tedavi edilebilir bazı risk faktörleri şunlardır:

  • Kafa yaralanmaları
  • Yetersiz tiroid fonksiyonları
  • Yetersiz fiziksel aktivite
  • Kötü beslenme/Vitamin eksikliği
  • Durumu daha kötü yapan ilaçların kullanımı
  • Yüksek kolestrol, hipertansiyon, diyabet ve diğer kalp-damar problemleri
  • Alkol
  • Sigara

Demans riskini azaltmanın 9 yolu

1. Sigarayı bırakın
Sigara içmek beyin de dahil olmak üzere tüm vücuda zarar verir. Yapılan çalışmalar, sigara içenlerin içmeyenlere veya bırakmış olanlara göre Alzheimer’a yakalanma riskinin %45 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bir an önce sigaradan uzak durmaya başlasınız çok iyi olacak.

2. Daha aktif olun
Kan dolaşımını ve kalp atışlarınızı hızlandırın. Kronik sıkıntılar yaşamamak için her gün en azından yarım saat egzersiz yapın.

3. Daha fazla B vitamini alın
B vitamini, vasküler sisteme zarar veren ve kalp krizi riskini arttıran “homocysteine”(HC) molekülünü azaltmaya yarıyor. Bu nedenle daha fazla B vitamini alın ve yaşla bağlantılı olarak ortaya çıkan zihinsel sorunları önleyin.

4. Daha fazla D vitamini alın
Demansla/zihinsel problemlerle D vitamini eksikliği arasında güçlü bir bağ vardır. Beyninize daha fazla zarar vermemek için D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Güneşte daha fazla zaman geçirebilir, özellikle kış aylarında yüksek kaliteli takviyeler alabilirsiniz.

5. Beyninizi zorlayın
Doğuştan iki anadil konuşan kişilerde demans görülme riski daha azdır. Beyninizi zorlayıcı aktiviteler yapın, unutkanlık ve hafıza kaybını olabildiğince erteleyin.

6. Kafanızı koruyun
Bisiklete binerken veya buzda yürürken mutlaka kask takın. Kafanızı koruyun ve travmaları önleyin.

7. Alkol dostunuz değildir
Fazla alkol almak demans riskini arttırır. O nedenle kararında için, mümkünse hiç içmeyin.

8. Sayılar önemlidir
Kilonuzu, tansiyonunuzu ve kolestrolünüzü herzaman takip edin. Kalp-damar ve metabolik sağlığınıza daha dikkat edin.

9. Sosyalleşin
En yakın arkadaşınızla yürüyüşe çıkın veya arkadaşlarınızı arayıp konuşun. Kendinizi izole etmek iyi bir şey değildir. Eşinizle dostunuzla ailenizle daha fazla vakit geçirin, beyninizin arkadaşa ihtiyacı vardır.

Hoşunuza gidebilir