Sindirim sistemi tüketilen gıdaları parçalara ayırıp içlerindeki besin değerlerinin kana karışmasına oradan da tüm vücuda dağılmasına yarar.

Eğer sindirim sistemine düzenli olarak bazı bitkileri katmazsanız sistemde bazı sorunlar yaşanabilir. Sindirim sisteminin iyi ve düzenli çalışması tüm vücudun sağlıklı olması için çok önemlidir.

Sindirim Sistemini Güçlendiren En Etkili 6 Bitki

Ülsere bağlı mide ağrıları, fazla yemekten dolayı oluşan hazımsızlık, rahatsız bağırsak sendromu (IBS), kabızlık ve ishal sindirim sisteminde en sık görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır. Bunların her birine iyi gelen farklı bitkiler vardır. Sistemin en önemli parçalarından biri olan karaciğere de ayrı bir başlık açmak gerekir. Karaciğer fonksiyonları sindirime iyi gelen bitkilerle arttırılabilir.

Karaciğer, binlerce farklı enzim kullanarak, 500’den fazla görevi yerine getiren bir kimyasal fabrikasıdır adeta. Ayrıca kanı filtreleme konusunda da çok önemli bir rol oynar.

Sindirim sistemini temizleyen, hızlandıran ve detoks görevi gören bir çok bitki vardır ama biz sizinle en etkili olan 6 tanesini aşağıda paylaşmak istedik.

1. Enginar (Cynara scolymus)

Doğanın Karaciğeri & Sindirim Toniği

Efsaneye göre Zeus, güzeller güzeli Cynara tarafından reddedilince onu dikene benzer bir bitkiye dönüştürmüştür ve böylece enginarı yaratmıştır!

Enginar (Cynara scolymus)

Enginar, Roma İmparatorluğu zamanından bu yana sindirimi kolaylaştırıcı bir bitki olarak tedavi amaçlı kullanılmıştır. Papatya familyasından olan enginarın boyu 180 cm’e kadar varabilir. Enginarın tedavi edici özellikleri her zaman çok iyi bilinmiş ve enginarın faydalarına ilk olarak Yunan filozof Aristo’nun öğrencilerine ait belgelerde rastlanmıştır.

Karaciğer temizleyicisi olarak kullanılan enginarın güçlendirici etkisi karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Sindirim için en güçlü bitkilerden biri olarak, safra dolaşımını hızlandırarak yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine ve yol açar. Yani yiyeceklerin ve alkolün daha etkili bir şekilde parçalanmasını sağlar.

Enginarın başlıca bileşeni “cynarin“dir. Yapraklarında yüksek miktarda bulunan cynarin iştah açar ve sindirimi hızlandırır. Sindirim sistemine en iyi gelen başlıca bitkilerden olan enginar ayrıca rahatsız bağırsak sendromuna (IBS), mide bulantısına, midedeki şişkinliğe, kabıza ve gaz ağrılarına da iyi geliyor. Araştırmalar enginarın kolestrolü dengede tutmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. Enginar özü tablet veya tentür şeklinde satılıyor.

2. Karahindiba (Taraxacum officinalis)

Sindirimi kolaylaştırıcı acımtırak bitki

Bu bitkinin ismi Fransızca’daki “dent de lion” kelimesinden gelir, anlamı “aslanın dişi”dir. 15.yüzyılda bir doktor tarafından sivri yaprakları nedeniyle bu ismin verildiği varsayılmaktadır. Bu bitkinin kökleri, eski zamanlarda aktarlar tarafından karaciğeri temizlemek ve sindirim sorunlarını gidermek için kullanılmıştır.

Karahindiba (Taraxacum officinalis)

Günümüzde karahindiba bilimsel olarak da kanıtlanmış olan idrar söktürücü özelliği nedeniyle kullanılıyor. Bilinen idrar söktürücülerin aksine karahindiba vücuttaki potasyumu yeniliyor ve sindirim fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Bu da karahindibayı sindirim sistemi için en iyi bitkilerden biri haline getiriyor. Bağışıklık sisteminin büyük bir bölümü sindirim sistemine bağlı olduğu için birindeki dengesizlik diğerini de etkiliyor. Bir çok kişi sindirime iyi gelen bitkiler kullanınca bağışıklık sisteminde de aynı şekilde bir gelişim görüyor.

Köklerin kavrulmasıyla yapılan karahindiba kahvesi karaciğer için yenileyici ve temizleyici bir tonik olarak nam salmış durumda. Kurutulmuş yapraklarından yapılan karahindiba çayı da düzenli olarak içildiğinde vücutta biriken suyu idrar yoluyla atmaya yardımcı oluyor.

Bu bitki aynı zamanda adet dönemi öncesi vücudun su tutmasından dolayı oluşan şişkinliğin giderilmesine de yardımcı oluyor. Karahindiba çay, kapsül, tablet, tentür olarak, kökleri de kahve olarak satılıyor. Isırgan otu ile beraber kullanıldığında kanı temizliyor.

3. Zencefil (Zingiber officinale)

Isıtıcı bir hazmettirici ve Yang bitkisi

Sindirimi kolaylaştıran en iyi bitkilerden biri olmasının yanı sıra içinize bir sıcaklık veren zencefil aynı zamanda dolaşım sistemine de etki eder. Roma İmparatorluğu zamanında Avrupa’nın tanıdığı bu kök, o zamanlardan beri sindirim sorunları için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Çinliler kök zencefili 2,000 yıldır kullanıyor. Eski Yunan’da toz zencefil ekmek hamuruna katılıyordu.

Zencefil (Zingiber officinale)

Asya’da doğada yetişen zencefilin sindirim sistemi üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış ve kabul edilmiştir. Günümüzde mide bulantısı, mide krampları gibi rahatsızlıklar için sıklıkla kullanılır. Zencefilin sıcaklık vermesini sağlayan “gingerol” ve değişik tadını veren “zingerone” bileşenleri iltihap önleyici özelliğe de sahiptir. Mide yanması ve araç tutmasından dolayı oluşan mide bulantısı için birebirdir. Ünlü filozof Konfüçyüs yemeklerine her zaman zencefil katarmış. Zencefilin iştah açtığını, mide bulantısını engellediğini, mide ve bağırsaklardaki gazı atmaya yardımcı olduğunu biliyordu.

Zencefil her yerde bulabileceğiniz bir bitki. Kök, toz veya kapsül olarak satılıyor. Kök zencefili rendeleyip hazırlayacağınız çay ile midenizi rahatlatabilirsiniz.

4. Slippery Elm kabuğu (Ulmus fulva)

Bağırsak Yatıştırıcı & Gastrointestinal İyileştirici

Ülkemiz çok bilinen bir bitki olmayabilir ama Kızılderililer bu ağacın kabuğunun içini toz haline getirip ciltteki yaraları iyileştirmekte, çıban ve aknelerin zehrini akıtmakta kullanırlarmış. Daha sonra Avrupalılar bunu tifoya yakalananların sindirim problemlerini gidermek için kullanmış. Günümüzde bu bitki hazımsızlık, rahatsız bağırsak sendromu (IBS) ve birçok sindirim problemini gidermek için kullanılıyor.

Slippery Elm kabuğu (Ulmus fulva)

Rahatlatıcı, besleyici ve yatıştırıcı olan slippery elm kabuğunun sakinleştirici özellikleri vardır. Mideyi korur, ishali durdurur ve bağırsak kramplarını azaltır. Mide asidini dengeler. Sindirilemeyen fakat zararsız bir tür karbonhidrat olan bu kabuk, sindirim sistemini düzenler ve vücuttaki toksik atıkları bağırsak yoluyla atar.

Slippery elm aynı zamanda balgam söktürücü olarak da işe yarar ve bronş salgılarını arttırır, boğazda oluşan kalın mukoza tabakasını inceltir, yapışan balgamı söker ve vücuttan atılmasını sağlar.

Slippery elm toz halinde bulunur ve bu tozla çay yapıp sindirim sistemini rahatlatabilirsiniz. Yulaf veya müslinin üzerine serpebilirsiniz.

5. Deve dikeni (Silybum marianum)

Karaciğer Güçlendirici & Sindirimi Kolaylaştırıcı Acımsı Bitki

Deve dikeni de papatya familyasından, çiçek açan, sindirim için kullanılan bir bitkidir. Yüzyıllardır sindirimi kolaylaştırmak ve karaciğeri güçlendirmek için kullanılmıştır.

Deve dikeni (Silybum marianum)

Ortaçağ’da deve dikenin değişiklik güçleri olduğuna inanılırdı. Bunun nedeni de muhtemelen deve dikeninin o zaman mezarlıklarda veya manastır bahçelerinde bulunmasıydı.

Deve dikeninde bulunan “silimarin” adı verilen flavanoidin, karaciğer hücrelerini sağlıklı tuttuğu ve toksinlerin etkisini yok ettiği biliniyor. Bu acımtırak tonik sindirimi kolaylaştırarak karaciğer rahatsızlıklarında safra akışını sağlıyor. Günümüzde daha sağlıklı bir karaciğer, mide ve hazımsızlık sorununu gidermek için kullanılıyor.

6. Nane (Mentha piperita)

Hazmettirici Tonik

Yunan doktor Dioscorides moralini yüksek tutması için her zaman üzerinde bir nane dalı taşırmış. Spazm giderici özellikleri eski çağlardan beri biliniyormuş. Tüm sindirim sorunlarını gidermek için kullanılıyormuş. Yüzyıllardır sindirime yardımcı olması için kullanılan nane, gastrointestinal kasları gevşetip safra akışını arttırıyor.

Nane (Mentha piperita)

Günümüzde nane hazımsızlık, mide ağrısı ve ağrılı ishali iyileştirmek için kullanılıyor. Yapılan araştırmalar sonucu nane yağının rahatsız bağırsak sendromuna (IBS) iyi geldiği kabul edilmiştir. Şişkinlikleri, krampları ve spazmları azalttığı görülmüştür.

Naneyi evde kendiniz kurutup çayını yapabilir veya hazır satılan nane çaylarından alabilirsiniz. Ayrıca rahatsız bağırsak sendromuna daha iyi gelen kapsül şeklindeki naneyi eczanelerde bulabilirsiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir