Önlem almak tedavi olmaktan daha iyidir. Bu basit kural tüm hastalıklar için geçerlidir ve özellikle belirtileri yeteri kadar bilinmeyen hastalıklar için daha da değerlidir.

Biz de size 1 ay (ya da öncesinden) kalp krizi belirtilerini anlatmak istedik. Hastalık hastası olmanıza gerek yok ama bu önemli belirtileri bilmek ve ara sıra kendinizi dinlemekten kimseye zarar vermez. Risk altında olanlar daha da dikkatli olmalıdır. Çoğunlukla önem verilmeyen ya da göz ardı edilen belirtiler aşağıdaki şekildedir.

Kalp Krizinden 1 Ay Önce Görülen 8 Belirti

8. Yorgunluk

Alışıla gelmişin dışında bir yorgunluk hali kalp krizi belirtilerinin başında yer alır. Kadınlar erkeklere göre daha fazla bu belirtiyi gösterir. (Kadınların %70’ini etkiler).

 • Belirti: Yorgunluğun sebebi fiziksel veya zihinsel aktivite değildir ve gün sonunda giderek artar. Bu belirtiyi farketmemek pek mümkün değildir: bazen yatağı yapmak veya duş almak gibi basit işleri bile yapmak çok yorucu gelir.

7. Karın bölgesinde ağrı

Karın bölgesinde ağrılar, aç/tok karnına mide bulantısı, şişkinlik hissi veya midede rahatsızlık en yaygın görülen belirtilerden bazılarıdır. Erkeklerde ve kadınlarda görülme oranı eşittir.

 • Belirti: Kalp krizinden önce karın bölgesinde hissedilen ağrılar aralıklarla görülür, iyileşir ama kısa bir süre sonra tekrar eder. Fiziksel gerilim mide ağrılarını daha kötü yapabilir.

6. Uykusuzluk

Uykusuzluk, yüksek kalp krizi veya felç riski ile bağlantılandırılır. Genellikle kadınlar arasında daha yaygın görülür. Fazla anksiyete ve dalgınlık gibi özellikleri de vardır.

 • Belirti: Uykuya dalmada zorluk çekme, kesintisiz uyuyamama ve erkenden uyanma belirtilere dahildir.

5. Nefes darlığı

Nefes darlığı veya nefes yetmezliği yaşadığınızda güçlü bir şekilde derin bir nefes alamadığınızı hissedersiniz. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kalp krizinden 6 ay öncesinde görülmeye başlanır. Önemli bir uyarıdır.

 • Belirti: Yeteri kadar hava alamama hissi, baş dönmesi ve nefes darlığı

4. Saç dökülmesi

Saç dökülmesi kalp hastalıklarının gözle görülebilen belirtilerinden biridir. Genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde görülür ama bazı kadınlarda risk grubunda olabilir.

 • Belirti: tepeden başlayan saç dökülmesine dikkat edin.

3. Düzensiz kalp atışı

Ritm bozukluğu veya aritmi genellikle panik atak veya anksiyete ile devam eder, özellikle kadınlar arasında. Beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve kendini farklı şekillerde gösterir: aritmi veya kalp atışını hızlanması gibi.

 • Belirti: Düzensiz kalp atışı 1-2 dakika sürer. Eğer geçmezse baş dönmesi ve aşırı yorgunluğa sebep olabilir. Hemen bir doktora başvurmalısınız.

2. Aşırı terleme

Beklenmeyen ve aşırı terleme kalp krizinin erken belirtilerinden biridir. Gündüz ya da gece her an olabilir. Kadınlarda daha çok görülür ve genellikle menapozun etkileriyle karıştırılır.

 • Belirti: Grip gibi belirtiler, nemli cilt, sıcaklıktan veya fiziksel aktividen bağımsız terleme. Akşamları daha çok görülebilir, sabahları çarşaflar ıslanmış bir şekilde uyanabilirsiniz.

1. Göğüs ağrısı

Kadınlar ve erkekler göğüs ağrısını farklı şekillerde ve farklı şiddette yaşarlar. Erkeklerde en önemli kalp krizi belirtisidir. Kadınların %30’unda bu belirti görülür.

 • Belirti: Göğüs ağrısı tek kola ya da her iki kola (genellikle sol kola), çeneye, boyna, omuzlara ve mideye kadar yayılabilir.

Risk Faktörleri

Obezite, yeterli egzersiz yapmamak ve sigara içmek gibi en yaygın risk faktörlerini hepimiz biliyoruz. Bunların dışında dikkat edebileceğiniz ve olası bir kalp krizini engellemenize yardımcı olabilecek bir kaç farklı noktayı da biz hatırlatalım.

 • Kulak memesi kırışması (kulak memesinde diyagonal bir kırışmanın bulunması)
 • Göz kapaklarının iç köşelerinde sarı lekelerin olması
 • Baldırlarda yürümekten dolayı hafif ağrı olması
 • Kulak kılı (erkeklerde)
 • Erken yaşta saçların beyazlaması (erkeklerde)

Mutlaka okuyun: Bu 5 Alışkanlığı Değiştirin ve Kalp Krizi Riskini %80 Azaltın

1 Dakikada Kalp Krizini Durdurmanın Yolu

Kalp Krizi Anında Uygulamanız Gereken Hayat Kurtarıcı Müthiş Bir Teknik

Hoşunuza gidebilir