Karanfil tüketimi her geçen gün artmaktadır. Yemeklere katılan karanfil şifa dolu faydalarıyla tıbbi açıdan da son derece önemli.

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Photo by Rawpixel from Pexels

Karanfil bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun en önemli sebebi vücuttaki beyaz kan hücrelerinin miktarını arttırmaktadır. Bu da enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olur. Karanfil C vitamini içerir.

2- Sindirim Sisteminin Çalışmasında Yardımcıdır

Karanfil özellikle sindirim sorumları çekenler için iyi bir kaynaktır. Çünkü karanfil sindirim enzimlerinin salgılanmasını arttırırlar. Bununla beraber mide bulantısına iyi gelir. Kabızlık içinde tercih edebilir. Tüketmenin en iyi yolu toz haline getirip bal ile tüketmektir.

3- Diş Ağrılarına Karşı Etkilidir

Photo by Oleg Magni from Pexels

Bu baharatın güçlü anestezik özellikleri vardır. Diş ağrınız bastırdıysa, dişinizin üzerine bir diş karanfil yerleştirin.

4- Karaciğer Sağlığını Destekler

Karaciğer kendini yenileyebilen tek organdır. Karanfil yağında bulunan öjenol, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.

5- Vücuttaki Ağrı ve İltihaplanmalara İyi Gelir

Photo by Kat Jayne from Pexels

Eugenol karanfil de bulunur. Bu sayede analijezik ve antienflamatuar özellikleri sağlar. Bu baharat baş ağrısına karşı etkilidir. Karanfil tozunu süt ile birlikte tüketerek baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

6- Kemik ve Eklemlere İyi Gelir

Karanfil içerdiği flavonoidler, manganez ve öjenol gibi bazı elementler sayesinde kemik yoğunluğunu arttırır. Sağlıklı minarellerin taşınmasında rol oynar.

7- Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Buenos Aires Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada bazı bakteri türlerine karşı karanfilin etkisi izlenmiştir. Araştırmada E.coli ve stafilokok gibi ciddi bakterilere karşı etkili olduğu ortaya çıktı. Karanfili doğal gargara olarak kullanabilirsiniz.

8- Antioksidan Bakımından Zengindir

Karanfil bir numaralı polifenol kaynağıdır. Vücudumuz için faydaları olan polifenol, kolesterole ve kan basıncına karşı etkilidir. Ayrıca arterlerin işlevini arttırır.

Hoşunuza gidebilir