Son zamanlarda kalbe dayalı rahatsızlıkların sayısı giderek artıyor. Özellikle kalp krizine bağlı ölümler oranında Türkiye Avrupa da ilk sıralarda yer alıyor. Peki, ama bunun nedeni ne?

Beslenme alışanlıkları, fiziksel aktivite alışkanlığı, çevresel faktörler vb. birçok nedene bağlı olabileceği bir gerçek. Ancak kalbi korumanın en iyi yolları nelerdir bunu bilip günlük yaşantımıza uygulamamız hayat kurtarıcı niteliktedir.

Kalp Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?

Kalp sağlığı için kalp kontrolü ilk olarak anne karnında başlamalıdır. Anne karnında yaklaşık olarak 3. ay bittikten sonra ultrason aracılığı ile bebeklerin kalbinin kalp odacıkları incelenir ve bebeğin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir. Ardından bebeğin doğduktan sonraki 5 yaş boyunca düzenli kontrolleri yapılmalı ve ECHO yapılmalıdır. Bundan sonra 20 yaşına kadar en azından yılda bir kez genel olarak tansiyon, kolesterol, kan şekeri ve kalp kontrolleri yapılmalıdır. 40’lı yaşlara doğru ise kalbi korumanın en iyi yolları için artık beslenmenin daha da düzenlenmesi ve kalp kontrolleri yapılmalı.

Sağlıklı Beslenme Tarzı

Kalp sağlığı için en önemli adımlardan birisi sağlıklı yani kalp sağlığına yönelik beslenmektir. Yani;

  • Aşırı yağlı besinler
  • Kızartmalar ve kavurmalar
  • Katı yağlar ve bunlardan yapılan yiyecekler
  • Şekerli besinler
  • Sakatatlar
  • Aşırı yağlı et tüketimi

Özellikle margarin gibi aşırı doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Günlük Lifli Besin Tüketimi

Genellikle kalbi korumanın en iyi yolları için lifli besinler çok önemlidir. Lifli besinler kan şekerini düzenlemesinden dolayı kan şekerinin ani oynamalarının neden olduğu hücre hasarlarına yer vermez. Ayrıca kalbe direnç kazandırarak çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu yüzden günlük en az 3 öğün lifli besin tüketmeye özen gösterin. Özellikle öğünlerde tam tahıllı ekmek tüketimini alışkanlık haline getirin.

Haftalık Egzersiz

Kalp sağlığında hareket çok önemlidir. En azından haftalık 300 dakika egzersiz yaparak kalp hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Kalp hastalıkları ve diğer tüm kronik hastalıklar için alınabilecek en temel önlemler her zaman için; temiz beslenme, hareketli yaşam ve stresten uzak bir hayattır. Yapacağınız tüm bu programlar sonrasında hem beslenme hem de egzersiz yönü ile tam bir önlem almış olacaksınız.

Hoşunuza gidebilir