Photo by Pixabay from Pexels

Doğanın bir mucizesi olan bu bitki; ülkemizde farklı yörelerde it gülü, gül elması, yaban gülü gibi isimlerle tanınır. Çoğu bitki çayı gibi kuşburnunu da yalnızca kış aylarında tüketiyoruz.

Mandalina, portakal, greyfurt ve limon gibi bir C vitamini kaynağıdır. Ancak bilinmeyen bir yönü vardır ki; kuşburnu, limondan altmış kat daha fazla C vitaminine sahiptir.

Kuşburnu yüksek C vitamini kaynağı olarak genellikle çay olarak tüketilir. Soğuk algınlığında ve grip olduğumuzda ilk devayı aradığımız adreslerden biri olan kuşburnunun diğer faydaları nelerdir?

1. Kuşburnunun Faydaları

  • Öncelikle, kuşburnu bir tansiyon düzenleyicidir. Tansiyon hastalığından mustarip olan herkes tansiyonlarını düzenlemek için günde bir bardak kuşburnu çayı içmelidirler veya bir kaşık kuşburnu marmelatı tüketmeliler.
  • Sigara ve alkol kullanan bir birey iseniz ve ikisinin de zararlarını bilmenize rağmen, bu zararlı ürünleri tüketmekten vazgeçemiyorsanız, alkol ve sigaranın zararlarını en aza indirgeme yolunu seçebilirsiniz. Bu konuda da en büyük yardımcınız kuşburnu olacaktır çünkü; kuşburnu hem sigara isteğinizi azaltacak hem de zararlarına karşı sizi bir nebze olsun koruyacaktır.
  • Kabızlık, çağımızda düzensiz beslenmenin bize getirmiş olduğu en büyük dertlerden biridir. Bu dertten kurtulmak için düzenli olarak kuşburnu tüketmelisiniz. Kuşburnu, sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlarken aynı zamanda bağırsaklarınızda yaşayan zararlı parazitlerin oranını düşürüyor.
  • Sürekli olduğunuz yerde uyuyakalıyor, verimsiz bir gün geçiriyor ve yakınlarınız tarafından uykucu olarak mı adlandırılıyorsunuz? O zaman, ne yazık ki kronik yorgunluk hastasısınız ve sizin de çareniz kuşburnu. Kuşburnu yoğun bir C vitamini deposu oluşundan dolayı yorgunluk hissinizi azaltacaktır. Sizin daha zinde bir insan olmanızı sağlayarak hayattan aldığınız verimi artıracaktır.
  • Hepimizin bildiği üzere, kuşburnu soğuk algınlığı ve grip karşıtıdır. Kuşburnu çayını hep hastalanınca tüketiyor olsak da, bu yoğun C vitamini kaynağı olan içeceği mevsim geçişlerinde tüketirsek, hastalıkların vücudumuza girişini engellemiş oluruz. Hastalıkların bünyemize ulaşamaması için önlerini bir bariyer çekmiş oluruz.
  • Yukarıda saydığımız faydalarının dışında, kuşburnunun en büyük faydası kansere karşı bir savaşçı oluşudur. Kanser hücrelerinin küçülmesini sağlayan bu mucizevi çay ile kansere karşı verdiğiniz savaş için, sizin yanınızda savaşacak bir dost edinmiş olursunuz.
Photo by Tom Swinnen from Pexels
Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner