Tırnak batması başınıza gelebilecek en tatsız şeylerden biridir. Tırnağın içeri doğru uzamasından dolayı ağrıya, şişmeye, kızarıklığa, tahrişe, ayakta hassaslığa ve rahatsızlığa ve hatta enfeksiyona yol açabilir.

Bunun nedeni genetik, yanlış ayakkabı seçimi ve sakatlanmalar olabilir. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Ama bu arada evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle de bu sıkıntıyı azaltabilirsiniz.

Tırnak Batmasından Kurtulmak İçin 5 Doğal Yöntem

Bu yöntemlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

1. Çay ağacı yağı

İnanılmaz bir dezenfektandır. Batan tırnağa bir iki damla damlatmanız yeterli.

2. Elma sirkesi ile ayak banyosu

Ilık suya 60 ml elma sirkesi dökün ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Elma sirkesi sorunlu bölgeye direk uygulandığında enfeksiyonları önler. Antibakteriyel özelliğini kullanarak o bölgeyi temizleyebilirsiniz, ama unutmayın varolan bir enfeksiyonu geçirmez. Enfeksiyonun başlamasını engeller.

3. Epsom tuzu (İngiliz tuzu) banyosu

Epsom tuzu tahrişi azaltır, cildi dezenfekte eder ve tırnakları yumuşatır. Ayaklarınızı düzenli olarak Epsom tuzu banyosunda 20 dakika bekletin.

4. Antibiyotikli merhem

Mikroplardan korunmak için ayaklarınızı her gün yıkayıp günde bir kaç defa antibiyotikli merhem sürün. Gazlı bezle sarıp enfeksiyonlardan koruyun.

5. Diş ipi ve pamuk

Batan tırnağı hafifçe kaldırmak için diş ipi kullanabilirsiniz. Tırnağı kaldırdıktan sonra altına steril bir pamuk parçası yerleştirin. Bunu yaparken çok dikkatli olun, size acı veya ağrı verecek şekilde yapmayın.

Hoşunuza gidebilir