Ütü yapmak her evde yapılması gereken işlerin başında geliyor. Bazı kişiler ütü yapmayı sevse de bazı kişiler sevemeyebiliyor. Ütü yapmanın sevilmemesinin en başında ütü yapımını zorlaştıracak etkenler geliyor.

Bu etkenlerden en bilineni ise ütü tabanının kaygan olmaması geliyor. Ütü tabanının kaygan olmamasının pek çok sebebi olabilir. En bilinen sebepleri ütü tabanının yani ütünün eski olması ya da ütü tabanının kirli olmasıdır. Ütü tabanının eski olması için yapılabilecek tek şey mevcut ütüyü yeni bir ütü ile değiştirmek olsa da kirli tabanlı ütüyü kaygan hâle getirmenin birçok yolu olabilir.

Evdeki Malzemeler İle Ütü Tabanını Temizleme

Photo: Getty images

Evdeki malzemelerle temizlik yapmak artık oldukça popüler bir durum hâline gelmeye başladı. Artık insanlar kimyasal ürünlere para vermek yerine evlerinde sürekli bulunan ve temizleyici özelliği olan malzemelerle temizlik yapıyorlar. Üstelik bu durum hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olarak biliniyor.

Yanmış olan ütü tabanını temizleyebilecek olan ve her evde kolaylıkla bulunan bir malzeme olan tuz ile rahatlıkla ütünüzün tabanını temizleyebilirsiniz. Ütünüzün tabanını temizlemek için öncelikle ütünüzün fişini prize takın ve çalışır duruma getirin. Ardından ütü masasının üzerine bir bez örtün ve üzerine sofra tuzu dökün. Sıcak olan ütüyü, tıpkı ütü yapar gibi tuzun üzerinde gezdirin. Birkaç dakika sonra ütünün fişini çekin ve soğuduktan sonra tabanını nemli bir bez ile silin.

Diş Macunu İle Yanıkları Temizleyebilirsiniz

Diş macununu yanmış olan ütünüzün tabanına sürün ve ütünüzü fişe takıp dik bir konumda bırakın. Birkaç dakika sonra fişi çekin ve ütüyü soğumaya bırakın. Ütünün tabanı ılımaya başladıktan sonra bir bulaşık teli yardımıyla dairesel hareketler ile fazla bastırmadan ütünün tabanını temizleyin. Ardından önce nemli sonra kuru bez ile ütünüzü temizleyebilirsiniz.

Tabanı Yanmış Ütünüzü Temizlerken Bilmeniz Gerekenler

Tabanı yanık bir durumda olan ütünüzü bir acele ile yanlış bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu ani şekilde yapılan işlem ütünüzün tamamen bozulmasına ya da ütünüzün tabanının yıpranmasına sebep olabilir. Bu sebeple böyle bir durumda ilk olarak su ile temizlik yapmayın ya da tabanını pirinç gibi iri taneli şeylerle temizlememelisiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir