Dört yanı farklı bir coğrafi güzellikle çevrili olan ülkemizde, hala keşfedilmemiş muhteşem yerler bulunuyor. Kalabalık sevmiyorsanız ve herkesin gittiği yerleri tercih etmiyorsanız yani “Herkes gider Mersin’e, ben giderim tersine” diyorsanız, bu listemiz bir sonraki geziniz için size ilham olacak.

1. Karabük – Yenice Ormanları

Rotamızın ilk durağı doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek olan Karabük – Yenice ormanları… Bölgenin başlangıç alanı olan Şeker Kanyonu Karabük-Yenice Karayolu’nun 3. kilometresinde yer alıyor. Bu kanyonun 100 metreden 200 metreye kadar süren yüksekliği özellikle kaya tırmanışçılarının dikkatini çekiyor. Ayrıca, bölgede bulunan Yenice ırmağı bölgeyi iki ayrı bölgeye bölüyor.

Tarihe tanıklık eden bu ormanlar, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Cenevizlilerin elinden alınmış ve 1999 yılında ise Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “acil olarak korunması gereken” 100 sıcak noktadan biri ilan edilen bölgelerden biri haline gelmiş.

Bu ormanlar, içerisinde çeşitli şelaleler ve bitki türü barındırırken Türkiye’de en büyük blok ormanları olarak biri olarak da yerini alıyor. Özellikle, doğa yürüyüşü tutkunlarının tercih edeceği bir bölge olan Karabük – Yenice Ormanları doğa sevdalılarına eşsiz güzellikleriyle harika bir deneyim sunuyor.

2. Dikili – Kalem Adası

Her ne kadar İzmir denince aklımıza Çeşme gelse de, bünyesinde birbirinden farklı güzellikler saklayan Ege kentinde ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta ise, Dikili, Kalem Adası. Renkleri Maldivler’i hatırlatan deniziyle Kalem Adası’nda ağustos böcekleriyle beraber denize girip güneşin tadını çıkarırken kendinizi huzurun doruk noktasında hissedebilirsiniz.

Tabii, Ege denince lezzetli deniz ürünleri ve otlar yiyebileceğinizden de emin olabilirsiniz. Denizin verdiği o tatlı açlığı, birbirinden muhteşem mezelerle giderebilirsiniz ve gün batımına karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bünyesinden sadece tek bir otel bulunduran Kalem Adası’nda sizi Oliviera Resort karşılıyor. Aynı zamanda, su sporlarıyla ilgilenen kişiler için bolca aktivite öneren Kalem Adası hem dinlendirici hem de eğlenceli bir tatil olacaktır.

3. Datça – Hayıtbükü

Mütevazi bir tatil arayanlar için şehrin koşuşturmasından ve gürültüsünden uzak tercih edilen yerlerden biri olarak Datça’da bulunan Hayıtbükü karşımıza çıkıyor. Her ne kadar bir dönem Vedat Milör ile ünlenmiş olsa da, bu bölgenin hala sezonluk tatilciler tarafından keşfedilmemiş olması da en büyük avantajlardan biri diyebiliriz.

Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktada, doğanın güzelliği ve oksijen bolluğundan mutlu olacağınız Hayıtbükü, Datça’nın en sessiz ve sakin köşesi olarak biliniyor. Özellikle fiyatlar konusunda da sizi tedirgin etmeyecek olan bu bölge, hem rahat hem de düşük maliyetli bir tatil yapmak istediğinizde sizi bekliyor. Doğanın uyandığı, tekrardan çiçek açtığı bahar aylarında en şen, en güzel zamanlarını yaşayan Hayıtbükü, biraz kafanızı dinlemek istediğinizde size maviyle yeşilin buluştuğu noktada ahşap evlerin romantikliğinde sizleri bekliyor.

4. Antalya – Ceneviz Koyu

El değmemiş toprakları, masmavi denizi, toplumdan uzak, sakin yapısıyla Ceneviz Koyu, sizlere muhteşem bir deneyim vaat ediyor. İster yüzebileceğiniz ister tırmanabileceğiniz Ceneviz Koyu, Olimpos’a oldukça yakın bir yerde bulunuyor.

Hangi sezon olursa olsun fazla kalabalık olamayan Ceneviz Koyu, tekneler tarafından da bolca ziyaret ediiyor. İzole olmayı sevenler için ideal bir seçim olacak olan Ceneviz Koyu, özellikle Mayıs ve Eylül aylarında ziyaret edilmesini tavsiye ediyoruz.

5. Amasra – Gideros

An gelir ve şehirden fazlasıyla bunalırız ve bir an önce çekip gidesimiz gelir ya griliğin ağrlığından. İşte tam olarak alıp başınızı gidebileceğiniz bir yer; Gideros. Her şeye bir dur demek istediğinizde aklınıza gelecek ilk duraklar arasına kesinlikle almanız gereken Gideros, Amasra’da bulunuyor. Bartın iline bağlı olan ve Amasra’dan Karadeniz’in ferah sahili Sinop’a uzanan yoldayken uğrayabileceğiniz Gideros Koyu’na kesinlikle bir ziyaret düzenlemelisiniz. Doğanın gizemli güzelliklerini keşfedeceğiniz bu koy, içeri doğru uzanan ve gölü andıran yapısıyla Karadeniz’in en güzel koylarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kamp yapmayı sevenlerin, yalnızlığın tadına varanların ideal tatil yeri olarak sayılabilecek olan Gideros, doğası ve manzarasıyla insanı büyülerken birden çok ağaç türüyle de size harika bir skala sunacak. Tek problemi bakımsızlık olan Gideros, huzuru doğada arayanlar için uğranması gereken bir durak olacaktır.

Hoşunuza gidebilir