Kilo vermek istiyorsanız veya kilo vermeye çalışıyorsanız, size yardımcı olacak bazı yiyecekler olduğunu da bilmelisiniz.

Bazıları iştah kapar, bazıları daha çok kalori yakmanızı sağlar bazıları da ikisini birden yapar. Bu yiyecekler ya lif ya da protein açısından zengindir.

Kilo Vermeyi Hızlandırdığı Kanıtlanan 10 Yiyecek

Yağ yakıcı yiyecekler ve içecekler:

1. Su

Su içmenin kilo verme üzerinde büyük etkisi vardır. Yarım litre su içmek 1-1,5 saatlik bir süre için metabolizmanızı %30 hızlandırır.

Soğuk su içmek daha iyidir, böylece vücut suyu vücut ısısına getirmek için enerji harcayacaktır yani kalori yakacaktır. Buna ek olarak, öğünlerden önce su içmek daha iyidir.

Öğünlerden yarım saat önce yarım litre su içerseniz tokluk hissiniz artar ve %44 daha fazla kilo verirsiniz.

2. Balık ve yağsız et

Kilo verme konusunda protein besinlerin kralıdır. Balık ve yağsız et de en iyi protein kaynaklarından ikisidir. Protein açısından zengin bir beslenme düzeni metabolizmayı günde 80-100 kalori daha fazla yakacak şekilde hızlandırır. Bazı çalışmalar bu rakamın 260 kaloriye kadar çıkabileceğini söylüyor.

Böyle bir beslenme düzeni, sürekli açlık hissinin ve geç saatte yapılan atıştırmaların önüne geçer. Verilen kiloyu koruma döneminde de kilo almayı engeller.

Kilo vermek istiyorsanız bu süre boyunca yeterli miktarda protein tükettiğinizden emin olmalısınız.

3. Yumurta

Kilo Vermeyi Hızlandırdığı Kanıtlanan 10 Yiyecek

Yumurta en sağlıklı ve besleyici yiyeceklerden biridir. Kolestrolü yüksek olsa da yumurtanın kan şekeri üzerindeki etkileri göz ardı edilemez.

Kahvaltı yumurta yemenin kilo verme üzerinde inanılmaz etkisi vardır. Kahvaltıda poğaça yemek yerine yumurta yemek insanı daha tok tutar ve sonraki 36 saat içinde daha az kalori almaya sevk eder.

4. Fındık

Fındıkta sağlıklı yağlar, protein ve lif oldukça fazla bulunurken, karbonhidrat çok azdır bu nedenle de kilo verme açısından oldukça yardımcıdır. Fındığın yapısı nedeniyle içerdiği kalorinin vücuda girmesi çok zordur. Neredeyse %10-15’i vücut tarafından hiç emilmez.

Tokluk hissi verir ve metabolizmayı güçlendirir. Yapılan çalışmalar fındık yiyen insanların daha az kilolu olduğunu, fındığın kilo verdirdiğini ve bel ölçüsünü daralttığını göstermiştir.

5. Haşlanmış patates

Nasıl pişirdiğinize bağlı olarak patates kilo da aldırabilir kilo da verdirebilir. Sade patates çok sağlıklıdır. Haşlanmış patates en fazla tokluk hissi veren yiyeceklerden biridir. Bunun nedeni içerdiği protein olabilir.

Kilo vermek için patatesi kullanmak istiyorsanız, patatesi haşladıktan sonra soğumaya bırakın böylece içerisindeki nişasta iyice ortaya çıkacaktır. Bu da life benzer bir maddedir ve kilo vermeye yardımcı olur.

6. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay kafein içeren son derece sağlıklı bir içecektir. Yağ yakıcı özelliği bulunan başka birçok bioaktif madde de içerir.

İçerdiği antioksidanlar yağları depolandıkları yerden çıkarmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı %3-4 daha hızlandırdığını ve yağ yakımını %17 arttırdığını göstermiştir.

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur, özellikle de bel bölgesinde toplanan yağları yakmaya.

7. Kahve

Kahve, antioksidan ve bioaktif bileşenler açısından zengindir. Aktif maddesi olan kafein kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Kafein metabolizmayı %3-11 oranından hızlandırır ve yakımını da geçici olarak %10-29 oranında arttırır.

Yapılan bir çalışma, günde 600 mg kafein almanın (4-6 fincan kahve eder) günde fazladan 79 ila 150 kalori arası yakmaya yardımcı olabildiğini göstermiştir. Kahveye karşı bağışıklık çok hızlı gelişir o nedenle düzenli kahve içenlerde etkiler bu kadar fazla görülmeyebilir.

8. Elma sirkesi

Elma sirkesinin birçok faydası vardır. Yüksek karbonhidratlı bir yemeğin ardından kan şekerin etkili bir şekilde düşürür, tokluk hissi yaratır ve günün geri kalanında insanların 200-275 kalori daha az almasını sağlar.

Araştırmacıların dediğine göre 12 haftalık bir sürede her gün 15-30 ml (1-2 yemek kaşığı) sirke tüketilirse 1.2 kg ile 1.7 kg arası kilo kaybına neden oluyor.

9. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi diğer yağların içerdiğinden farklı yağlar içerir. Diğer yağlardan daha fazla metabolizmaya uygundur ve güçlü biyolojik etkileri vardır.

Tokluk hissi verir ve günde fazladan 120 kaloriye kadar yaktırır. Araştırmalar hindistan cevizi yağı tüketiminin bel çevresini önemli derecede incelttiğini göstermiştir.

Karın bölgesinde toplanan ve organların etrafında biriken yağları yakmaya yardımcı olur.

10. Acı biber

Acı biberde, pul biberde de bulunan, “capsaicin” denen bir madde bulunur. İştahı kapatır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu özellikleri nedeniyle “capsaicin” maddesi kilo vermeye yardımcı olarak kullanılan gıda takviyelerinde de kullanılır.

Eğer baharat seviyorsanız, acı biber kullanımını arttırmak kilo vermek açısından faydalı olabilir.

Hoşunuza gidebilir