Protein alımı son derece önemlidir. Kas sağlığınız için ve kilonuzu korumak için protein tüketmelisiniz.

Saçlarınızın incelmesinden, şeker isteğiniz gibi durumlar protein eksikliğinin en yaygın belirtileridir. Yüksek protein düşük karbonatların diyetlerinin devrinde yaşadığımız için protein eksikliği duyulmamış bir şey gibi gelebilir ancak aralıklı oruç diyeti yapan veya kalorilerini büyük oranda kesen çoğu kişide bu durum gözükebiliyor.

Protein vücut fonksiyonlarının ana bileşenidir. Buna kas inşası, tamiri, açlığın giderilmesi, kan şekerinin dengelenmesi, sağlıklı saç ve tırnak çıkması gibi bir çok noktaya destek sağlayan bir bileşen. Yani yeterince bu besini almazsak kilonuzdan modunuza kadar birçok alanı etkileyebilir. 40 yaş üstü kilo verme planı yazan Sarah Mirkin bedenlerimizin bir anda sadece 20 yada 30 gram proteini emdiğini söylüyor. Mirkin her öğünde en az 20 gram protein tüketmemizi tavsiye ediyor.

Bu miktar günlük olarak tatmin olmamızı, yeterince enerji ve güce sahip olmamızı sağlayacak. Başka bir deyişle vücudumuz daha çok protein gerektiğini söyleyen bazı uyarılar gösterebilir. Bu kırmızı bayraklara dikkat edin.

Egzersiz yapıyor ama karın yağlarınız değişmiyorsa

Ağırlık kaldırdığınızda kasınızdaki fiberler parçalanacaktır. Kaslarınızın tamir olamsına yardım etmek ve güçlendirmek için idman sonrasında protein tüketmek çok önemlidir. Egzersiz yaptıktan sonra proteinle yakıt ikmali yapmazsanız, sadece kasları parçalamış olursunuz, bu da kas kaybına neden olur. Sert bir idmandan sonra protein bar’ı veya protein katkılı gıdaları tüketmeniz kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sürekli şeker ve karbonhidrat istiyorsanız

Eğer eksik proteinli bir öğün geçirdiyseniz, kendinizi tatmin olmamış hissedeceksiniz ve yağlı, şekerli gıdalara yöneleceksiniz. Protein tüketimi vücudu dengeler, bizim tek parça devam edebilmemizi sağlayan yegane şeydir. Bu nedenle her öğünde yeterince protein tükettiğinize emin olun. Ayrıca balık, sığır filetosü veya biftek, tavuk göğsü gibi yağsız protein kaynaklarına yönelebilirsiniz.

Cildiniz kuru ve lapa lapaysa

Cildiniz parlakken, pul pul ve solgun hale geldiyse protein eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Protein saç, cilt, saç gibi vücudumuzda düzenli inşa olan yapıları besler. Eğer yeterince protein tüketmezseniz, kurumuş saçlar veya kurumuş deri gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ispanak veya peynirli yumurtaları hızlı ve protein dolu bir kahvaltı olarak tüm hafta tüketebilirsiniz.

Yemek yedikten bir saat sonra acıkıyorsanız

Karbonhidratların sindirimi yağ ve proteinlerden kısa sürer. Yani aç hissetme süreniz de protein ve yağlardan daha kısa sürer.

Eğer sabah kahvaltısına süt ve tahılla başlarsanız kan şekeriniz önce uçacak sonra çakılacaktır. Bu da tekrar kalkmanızı sağlaması için daha fazla karbonhidrat tüketmenize sebep olacaktır.

Bu nedenle öğünde protein, yağ ve karbonhidrat dengeli yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu da her öğünde %40 protein %30 yağ ve %30 karbonhidrat olarak bölümleyebilirsiniz.

Photo by shattha pilabut from Pexels

Hep yorgun hissediyorsanız

Eğer yeterince protein almıyorsanız bilinç kararması yaşayabilirsiniz. Protein sizi daha ayık ve canlı tutar ancak karbonhidratlar sizi daha çok uykulu yapar.

Demir eksikliğinde, anemia olarak da bilinen aşırı yorgunluğa sebep olur. Hem protein hem de demir açısından yüksek değerlere sahip fasulye, kinoa, kıyma ve tavuk ciğeri gibi gıdalar fayda sağlayabilir.

Saçınız inceliyorsa

Daha hafif bir at kuyruğu aslında saçınız için yardım alarmı olabilir. Düşük kalori ve düşük protein diyetlerinde saç kaybı çok yaygın görünen bir durumdur. Saç, cilt ve tırnak için temel amino asitleri proteinden alıyoruz. Eğer et yiyen biri değilseniz veya diyetinizde limitlediyseniz mutlaka diyet listesinde bitkisel proteinlerle bu açığı kapatacak kadar yer verin. Bu protein kaynakları gereken 9 amino asitlerin tamamına sahiptir ve vücudumuz bunu kendi üretememektedir.

Kilo vermenize rağmen kıyafetleriniz hala sıkı geliyorsa

Kilo vermiş gibi gözükmemenize rağmen kilo vermiş olmanız mümkündür. Bu durum ise yağ yerine kastan vermeniz halinde olur. Yaşlandıkça daha fazla kas kütlesi kaybetme eğiliminde oluruz. Hormonlarımız değişmeye başladıkça protein tüketmek çok daha önemli bir hal alır aksi halde kas kütlesi kaybetme ihtimalimiz ortaya çıkar. Protein tüketerek zor kazandığınız kasları korumuş olursunuz.

Normalden daha aksiyseniz

Proteinler içerdikleri amino asitler sayesinde kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan serotonin, dopamin gibi temel hormonların üretilmesini sağlar ve biz de bu sayede kendimizi daha iyi bir modda hissederiz.

Bu temel amino asitler olmadan depresyona girmeniz, dengesiz ruh halleri ve anksiyete yaşamanız mümkün olacaktır. Bir dahaki kendinizi kötü ve düşmüş hissettiğinizde size iyi gelecek protein wafflelarından deneyebilir hem tatlı hem de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hep şişkin hissediyorsanız

Şişkinliğe neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmış olsanız bile protein eksikliğinden dolayı göbeğinizde, bacaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişlik yaşamanız mümkündür.

Protein vücut içerisindeki ve dışındaki yeterli sıvı dengesini sağlamak için gereklidir. Öğünlerinizde daha fazla protein ekleyerek bu dengeyi sağlayabilirsiniz.

Daha sık hasta oluyorsanız

Protein hastalığı savunan antikorları güçlendiren bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi görevi de görür. Soğuk algınlığına sık sık yakalanıyorsanız bu durumun kökeninde protein eksikliği olabilir. Yüksek proteinli gıdaların çoğunda da enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan çinko içermektedir.

C vitamini içeren mangolar ve protein açısından zengin gıdalara yönelerek mikroplarla mücadele etme konusunda büyük bir destek alabilirsiniz.