Mide yanmasından kurtulmanın ve önlemenin en iyi yollarından bahsettik.

Cuma geceleri fazla pizza gömmekten hepimiz reflü sorunları yaşayabiliyoruz.

Ancak haftada iki veya daha fazla bu sorunu yaşıyorsanız reflü hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu da yemek borusu alt kasının fazla rahatlamasından dolayı midede sindirimde olan asidin yukarı çıkararak acıya sebep olmasıdır.

Bu durum zamanla yemek borunuza zarar vererek ülsere, yara dokusu oluşturmasına zemin hazırlar.

Mide yanmasını nasıl önleriz?

1. Mide yanmasına neden olabilecek gıdalardan kaçının

Asidik, yağlı, baharatlı gıdaları tüketmekten kaçının. Çikolata, alkol ve karbonatlı içecekler de buna dahil. Ayrıca benzer diğer gıdalar da sizi etkileyebilir. Uzman doktor Austin Chiang’a göre “gıda duyarlılığı kişiden kişiye değişebilir”. Reflüye yakalanırsanız size iyi gelecek veya gelmeyecek gıdaları not almanızı tavsiye ediyoruz.

2. Daha küçük öğünler tüketin

Fazla dolu bir mide asidin yemek borusuna itilme ihtimalini arttıracaktır. Bu nedenle daha küçük öğünler, daha çok çiğneme ve ısırıklar arasında ara vermeniz midenize sindirim yapabilmesi için zaman tanıyacaktır. Ayrıca bu durum kilo vermenize de yardımcı olacak ki reflüyü önleyici faktörlerden biri olarak geçmektedir.

3. Yemek yedikten sonra bayılmayın

Yemek yedikten sonra uzanmak için 3 saat bekleyin: Eğer dik durursanız yer çekimi asidin yemek borunuzdan çıkmasını birazcık da olsa önleyecektir.

4. Dinlenin ve rahatlayın

Stres ve anksiyete yemek borusunun daha duyarlı olmasını sağlayacak hormonlar salgılamanızı sağlar ki bu da reflü semptomlarından bir tanesidir.

Mide yanmasını nasıl tedavi ederiz?

1. Boğazınıza iyi gelecek tedavilere başvurun

Bu konuda doktorunuzdan destek almanız her zaman en uygun tercihtir.

2. Ameliyat konusunda doktorunuza danışın

Eğer sorun devam ediyorsa, daha da ciddiye binmeden doktora gitmenizde büyük fayda var ki günümüzde endoskopi yöntemiyle durumun ciddiyeti görüntülenebiliyor. Gerekirse yemek borunuzu güçlendirme, kalınlaştırma, sıkılaştırma gibi özel ameliyatlarla bu hastalıktan kurtulmanız mümkün olabiliyor. Tabi ekstrem bir durum doktorunuz en doğru yolu gösterecektir.