Photo by Skitterphoto from Pexels

Sarımsak yemeklerimize tat katan favori baharatlarımızdan birisidir. Ancak kullanımı bazen karmaşık olabilir. Eğer bu yemeğe sarımsak eklenecek diyorsanız o zaman sarımsakları soymanız, kıymanız, ezmeniz ve daha fazlası için işinize yarayacak 7 şaşırtıcı ipucunu derledik.

Sarımsakları nasıl daha kolay soyarız?

Taze sarımsak yemeklere daha güzel tat verir ancak soyması can sıkıcı hale gelebilir. yemeğinizde sarımsak kullanacaksınız, önce dişlerini mikrodalgaya yaklaşık 8 saniye koyarak daha kolay soyabilirsiniz. Veya sarımsak dişlerini iki üç dakika sıcak suda bekletebilirsiniz.

Soymak için başka bir yöntem daha

Sarımsağın dışını soymanın bir kolay yolu daha karşınızda! Dişlerini koparın ve bir kase veya bardağa koyun. Üzerine başka bir kase veya bardak yerleştirin ve sıkıca sallayın. Dışı çıkmaya başlayacak ve soyulmasını kolaylaştıracaktır.

Sarımsağın bıçağınıza yapışmasını engelleyin!

Bir tutam tuz ekleyerek sarımasğı çok daha hızlı ve verimli bir şekilde doğrayabilirsiniz. Tuz sarımsakların macun haline gelmesine yardımcı olur ve suyunun bir kısmını emer bu sayede sarımsak bıçağınıza yapışmaz. Başka bir seçenek ise zeytinyağı ile karıştırmaktır, bu da yapışmasını önleyecektir.

Sarımsak presi olmadan sarımsağı nasıl ezeriz?

Photo by Buenosia Carol from Pexels

Sarımsağı ezmeniz gerek ancak mutfağınızda o an presiniz yok mu? Endişe etmeyin mutfağınızda mutlaka işe yarar şeyler bulacağız. Bu çözüm o kadar işe yarıyor ki yeni bir pres almayı düşünmeyeceksiniz. Rende olarak eski normal bir çatal kullanın, dişi güzelce yüzeye oturtup çatalla üzerinden bastırmaya başlayın ve çatalı üzerinde gezdirerek iyice ezin. Biraz güç uygulamanız gerekebilir ancak sarımsağı tamamen ezmiş olacaksınız.

Sarımsağınız filizlenirse ne yapmalı?

Sarımsağın sadece başı filizlendiyse sorun değil hala yemek için müthiş bir tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Ancak lezzetin bir kısmı filizlere gittiğinden sarımsağın dişlerinin tadı daha az güçlü olacaktır. Onları kesmeyi deneyin ve salatalarınıza lezzet atması için kullanın.

Daha fazla sarımsak yetiştirin!

Biraz toprağın altına sarımsağın başını ekerseniz hemen flizlenip sarımsak yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?  Bu özellikle dış mekan bahçeniz için harikadır, çünkü böcekler sarımsak kokusundan nefret eder ve diğer bitkilerinizi koruma altına alır.

Sarımsağı fazla mı kaçırdınız?

Çorba veya güvecinize çok fazla sarımsak eklediyseniz, az miktarda maydonuz takviyesi yapıp 10 dakika pişirin. Maydanoz sarımsağın tadını nötralize edecektir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!