Formunuzu korumaya çok düşkün olsanız bile, istediğiniz kadar yiyip kilo almayacağınız bazı gıdalar vardır. Lif açısından zengin ve düşük kalorili olan bu yiyecekler, kilo alma riski olmadan sizi tok tutarlar.

Bu 15 yiyeceği aşağıda bulabilirsiniz ama unutmayın ki beslenmeniz her zaman dengeli olmalı ve farklı yiyecek çeşitleri içermelidir.

İstediğiniz Kadar Yiyip Kilo Almayacağınız 15 Yiyecek

Patlamış mısır

Yağsız ve şekersiz (belki çok az tuz eklenmiş) patlamış mısırı korkmadan yiyebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanmış küçük bir kase patlamış mısır 31 kalori içerir.

İstediğiniz Kadar Yiyip Kilo Almayacağınız 15 Yiyecek

Kereviz

Kereviz sapları %95 sudur. Kilo vermenize yardımcı olur ve idrar sökücü özelliği nedeniyle detoks yapmanızı sağlar.

Patlıcan

Yağsız olarak ızgarada veya fırında pişmiş patlıcan 24 kaloridir bu nedenle iştah açıcı bu sebzeyi istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Portakal, mandalina, greyfurt

Kilo vermeye çalışıyorsanız bir çok meyvenin yenmesi tavsiye edilmez ama turunçgiller bu durumda bir istisnadır. C vitamini, lif ve flavonoid açısından zenginlerdir. Bu da tok hissetmenize ve sindirimin hızlanmasına yarar. Ayrıca karaciğere ve cilde iyi gelir. Baştan aşağı sağlıklı olmanızı sağlar.

Kavun, karpuz

Bir dilimi 60-70 kalori olan bu meyveleri istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Tok tutarlar ve vücuttaki fazla sıvının atılmasını sağlarlar.

Deniz yosunu

En iyi iyot kaynağıdır. Tiroidin normal çalışmasını sağlar, hormonları normal seviyelerde tutar ve kilo almanızı engeller.

Kabak

Bir porsiyon kabak 42 kaloridir. Vücuttaki su-tuz oranını dengeler ve bağırsakları çalıştırır.

Salatalık

Kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmez sebzesidir. Şişkinlikleri engeller ve hiçbir zararı olmadan zayıflamanızı sağlar.

Pancar

Pancar manganez kaynağıdır. Yağ yakmaya yardımcı olur, kasları geliştirir ve kan şekerini düzenler. Ortalama bir porsiyonu 40 kaloridir.

Yumurta

Günün her saati, hatta gece bile, kilo alma korkusu olmadan yiyebilirsiniz. Tabi ki haşlanmış yumurtayı tercih etmelisiniz.

Ananas

Bu lezzetli meyve kilo vermek isteyenlerin en yakın arkadaşıdır. İçerdiği bromelain maddesi, aktif şekilde yağları birbirinden ayırır ve proteinlerin metabolizma tarafından kullanılmasını sağlar.

Elma ve erik

1 elma sadece 50 kaloridir. Sizi tok hissettirir ve sindirimi düzenler. Erik C vitamini ve potasyum açısından zengindir, kalp ve damarları korur.

Marul

Yeşil salata inanılmaz bir folik asit kaynağıdır. Tonlarca yiyebilirsiniz çünkü 1 marul yaprağı sadece 3 kaloridir.

Frenk üzümü, yaban mersini, çilek

Frenk üzümü ve yaban mersini C vitamini açısından zengindir ve frenk üzümü idrar söktürücüdür. Yani vücuttaki fazla sıvıları atmaya yarar. Çilek oldukça besleyicidir, sindirim sisteminin yanı sıra kardiyovasküler sistemi de destekler.

Lahana, brokoli, karnabahar

Bu üçlü, kilo verme konusunda vazgeçilmez dosttur. Küçük küçük kesilmiş bir porsiyon lahana sadece 7 kaloridir. Tabi ki sadece lahana ve karnabaharla beslenmemek lazım çünkü içerdikleri besinler iyotla rekabet eder. Ama kolaylıkla hafta 2 kere beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Ve iyi bir haberimiz daha var!

Eğer kilo almak istemiyorsanız yatmadan 3-4 saat önce akşam yemeğinizi yiyin. Yani saat 23:00’da yatıyorsanız rahatlıkla akşam 19:00’da yemek yiyebilirsiniz. Eğer gece 00:00’da yatıyorsanız, saat 20:00 gibi yemek yemekte sakınca yoktur.

Hoşunuza gidebilir