Her derde deva olan limon ve tarçının birlikte kullanılması sonucu oluşan limonlu tarçınlı suyun faydaları saymakla bitmiyor. Her zaman tüketebileceğiniz bu suyun faydalarını sıralayacak olursak;

  • Tarçının kan şekerini düzenleme üzerine etkisi vardır. Bur yüzden suya atılan tarçın gün boyu kan şekerini belirli bir sevide ilerlemesini sağlar. Aynı zamanda insülin duyarlılık hormonunu harekete geçirir.
  • Limonun antioksidan özelliği herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden tarçınlı suya sıkacağınız birkaç damla limon bile vücudunuzu temizlemeye ve ödemden kurtulmaya yarayacaktır.
  • Aynı zamanda tarçının sinir sistemi üzerine sayısız etkisi olduğu biliniyor. Özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörolojik hastalıkların önlenmesinde büyük katkısı vardır.
  • Limonlu tarçınlı suyun faydaları arasında genel olarak antioksidan özellikte olup bedeni arındırma ve metabolizmayı hızlandırma etkisi de yer almaktadır.
  • Tarçınlı limonlu su özellikle antioksidan etkisinden dolayı insan vücudunda DNA hasarına ve hücrenin mutasyona uğraması sonucu oluşan kanserli ve tümörlü hücrelerin büyümesinin engellenmesine neden olmaktadır.
  • Özellikle tarçının içinde bulunan sinnamaldehit isimli bileşiğin kanserli hücreler üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratıldığı biliniyor.
  • Limonlu tarçınlı su limonun içinde bulunan yüksek orandaki C vitamini sayesinde ve tarçının içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücutta bulunan enfeksiyon ve virüsler ile mücadele etmektedir. Tarçın aslında mutfaklarda bulunan doğal bir antibiyotiktir ve bu özelliği hem bağışıklık sistemini koruyup hem de kişilere direnç sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde kış aylarında özellikle hastalık zamanlarında yapılan bitki çaylarına eklenmektedir.
  • Antibiyotik ve antieflamatuar etkisinin limondaki C vitamini ile birleşmesiyle boğaz ağrıları ve tahrişlerde limonlu tarçınlı suyun faydaları boğaz yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.
  • Tarçın tatlı isteğini bastırmak için kullanılan mucize besinler arasında yer alıyor. Bu yüzden düzenli olarak tüketilen limonlu tarçınlı su tarçın sayesinde tatlı isteğini bastırıyor limon sayesinde tokluk sağlayarak kilo kontrolü sağlıyor.

Limonlu Tarçınlı Su Yapımı

1 bardak suyun içine 1 çubuk tarçın atın ve yarım limon sıkın. Yaklaşık olarak 1 dakika dinlendirin ve içmeye başlayın. Burada önemli olan limonlu tarçınlı suyun faydaları için asla toz tarçın tercih etmemenizdir. Bu içerken sizi irrite edebilir.

Hoşunuza gidebilir