Gut vücudun anormal şekilde ürik asit üretmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu da ellerdeki ve ayaklardaki küçük kemiklerde artrite ve belli aralıklarla ağrı veren kireçlenmeye yol açar.

Gut olunca vücut çok fazla miktarda ürik asit üretir ve bu da kemiklerde ve dokularda birikir. Bu kişilerin böbrekleri ürik asidi işlemeye yetmez. Eskiden beri görülen bir hastalık olsa da son yıllarda çok daha fazla kişide görülmektedir.

Gut: Neden Olur?

Gut atağı genellikle ayak başparmağının büyük eklemine saplanan aşırı bir ağrı şeklinde gelir. Büyük eklemin etrafı şişer ve kızarır. En ufak bir baskı bile dayanılmazdır.

Artritin kompleks bir çeşidi olan gut ürik asidin kanda fazla miktardaki birikmesinden dolayı oluşur. Normalde ürik asit kanda çözülür ve böbrekler de onu yok eder. Ama bazen vücut ürik asidi işleyemez. Bunun iki nedeni olabilir; ya vücut fazla ürek asit üretiyordur ya da idrar yoluyla tümünü vücuttan atamıyordur. Sonuç olarak ürik asit kristal bir formda eklemlerde ve etrafındaki dokularda birikerek ağrılı enflamasyona neden olur.

Gut: Neden Olur?

Genel olarak bu durumun nedenlerini aşağıda kısaca özetleyelim:

Kilo: Kilonun artmasıyla beraber vücut dokuları metabolik atık olarak daha fazla ürik asit üretmeye başlar. Yağ hücreleri de dokularda enflamasyona yol açan sitokinler üretir.

Genetik yatkınlık: Gut bazı ailelerde kalıtımsaldır. Bu tür ailelerin bireylerinde gut olma riski daha yüksektir.

Yaş ve cinsiyet: Ürk asit üretimi kadınlara göre erkeklerde daha fazladır. Fakat menapozdan sonra kadınlarda erkeklerle aynı miktarda ürik asit üretmeye başlarlar.

Kurşuna fazla maruz kalmak: Düzenli olarak kurşun maddesine maruz kalan kişilerde gut meydana gelebilir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kurşunun %95’i kemiklerde ve dişlerde depolanıyor. Toksikologlar tarafından buna “kemik arayıcısı” deniyor.

Kullanılan ilaçlar ve diğer sağlık problemleri: İdrar söktürücü ve salisilat gibi az sayıda ilaç ürik asit seviyesinin artmasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, diyabet ve hipotiroid de gut oluşumuna katkıda bulunabilecek hastalıklardır.

Gut Ağrısından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Gut ağrısı genelde geceleri vurur. Eğer yanınızda ağrıyı geçirecek ilacınız da yoksa o gece çok uzun ve ağrılı geçebilir. Bu tür durumları engellemek ve ağrıyı azaltmak için size bir kaç doğal yöntem sunuyoruz.

Elma sirkesi: Bu salata sosu ve ev temizleme maddesi gut ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir. İçerdiği asetik asit ağrıyı kesmeye yarar. Biraz bal da katarak enflamasyonu azaltabilirsiniz. 1 yemek kaşığı elma sirkesini su ve balla karıştırın, en iyi sonucu almak için günde 2-3 kere bu karışımı için.

Karbonat: Gutun başlıca sebebi ürik asittir, karbonatın da vücuttaki ürik asidi azaltma potansiyeli vardır. Yarım yemek kaşığı karbonatı suya ekleyin ve günde en az 4 kere bu sudan için ama 4 kereden fazla içmeyin. Hipertansiyonunuz varsa bu yöntemi kullanmayın.

Limon suyu: Limon veya C vitamini açısından zengin tüm meyveleri tüketin. C vitamini vücudu alkalize ettiği için bu tür meyveler ürik asit miktarını düşürmeye yararlar. Limon suyunu bir bardak suya katıp günde 3 defa bu karışımı içebilirsiniz. İsterseniz de limon suyunu yarım yemek kaşığı karbonatla karıştırıp köpürtüp suya katıp içebilirsiniz ama bu karışımı hazırladığınız anda içmelisiniz.

Gut Ağrısından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Zencefil: Zencefil ağrı ve enflamasyonu azaltmada oldukça etkilidir. Gut ağrısını gidermek için bir çok şekilde kullanılabilir. Guttan etkilenen bölgenin üzerine zencefil ezmesi ile su sürüp her gün yarım saat bekletebilirsiniz. Ayrıca çemen, zencefil ve zerdeçaldan oluşan bir karışım hazırlayıp günde 2 kere içebilirsiniz. Yarım yemek kaşığı toz zencefili 235 ml  suya ekleyip bir kapta iyice kaynatıp içebilirsiniz. Ya da her gün küçük bir parça çiğ zencefil yiyebilirsiniz.

Epsom (İngiliz) tuzu: Epsom tuzunda yüksek miktarda magnezyum bulunur, magnezyum kan basıncını düşürmeye yarar. Bir kova ılık suya epsom tuzu atın ve gut olan bölgeyi suya sokun. Anında etkisini hissedeceksiniz.

Kiraz, elma ve muz gibi meyveler: Kirazda bulunan antosiyanin gibi antioksidan özelliği olan maddeler, ani gut ağrılarını ve şişmelerini azaltır. Günde 15-20 tane kiraz yiyebilir veya içine bir diş sarımsak atarak kiraz suyu içebilirsiniz. Elmada bolca malik asit bulunur , bu da ürik asidi azaltmaya yarar. Ürik asit seviyesini normal düzeylerde tutmak için günde bir elma yiyin. Muz potasyum zenginidir ve potasyumun ürik asit kristallerini sıvı hale dönüştürme becerisi vardır. Ayrıca idrarla atılmasını da yardımcı olur. Gutu olanlara en az iki muz yemeleri önerilir.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra egzersiz yapmak, kafein ve alkol tüketimini azaltmak, pürin açısından zengin yiyeceklerden (sakatat, sardalya ve ançüez gibi) uzak durmak faydalı olacaktır. Susuz kalmamak da gutun tedavisi için önemlidir. Bol bol su için ve meyve,sebze suları tüketin. Şeker ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Mutlaka okuyun: Ürik Asidi, Anksiyeteyi Ve Sigara İsteğini Azaltan Yağ

Hoşunuza gidebilir