Photo: GETTY IMAGES

Psikologlardan ve klinik doktorlardan oluşan bir Alman bilim insanı ekibinin, ölümden sonra hayatın bilimsel olarak kanıtlandığını açıkladılar.

Bir makalede, Berlin Teknik Üniversitesi’ne bağlı Dr. Berthold Ackermann tarafından yönetildiği söylenen ekibin, aşağıdakileri yaptıktan sonra böyle bir şeyi kanıtlayabildiği iddia edildi:

Son dört yıl içinde 944 gönüllüde tekrarlanan bu tartışmalı süreç, vücudun klinik ölüm durumundan ve reanimasyon(kritik ağır hasta, yaşam fonksiyonları çalışmayan) sürecinden zarar görmeden hayatta kalmasına izin vermek için epinefrin ve dimetiltriptamin dahil olmak üzere karmaşık bir ilaç karışımını gerektirmektedir. Daha sonra kişinin bedeni, 18 dakika sonra reanimasyon işlemi sırasında kanından ozon tarafından filtrelenmesi gereken diğer ilaçların bir karışımı ile indüklenen geçici bir duruma getirildi.

Bu konuda tartışmalar yapıldı, özellikle twitter’da bu makale yayınlandığı zaman ciddi anlamda eleştirildi ve sahte olarak nitelendirildi.

Photo: GETTY IMAGES

Bunun üzerine, Dr. Berthold Ackermann liderliğindeki bilim adamları ekibi operasyonları izlemiş ve konuların ifadelerini paylaşmıştır;

“Bir bireyden diğerine ufak farklılıklar olsa da, tüm deneklerin klinik ölüm dönemleriyle ilgili bazı anıları vardır. 

Bunlar: Anılar, vücuttan kopma hissi, havaya yükselme, toplam huzur, güvenlik, sıcaklık, mutlak çözünme deneyimi ve ezici bir ışığın varlığını hissetme gibi…”

Bilim adamları, sonuçlarının birçoğunun, çeşitli konuların dini inançlarının, kendilerinde tarif ettikleri duyumlar ve deneyimler üzerinde hiç görülmediği gibi, birçok insanı şok edebileceğinin farkında olduklarını söylüyorlar.

Bu deneyde Hristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler, Hindular ve ateistler de dahil olmak üzere çeşitli dinlere sahip olan ve dinlere inanmayan kişiler yer almış.

Photo: Thebaynet

“Sonuçlarımızın birçok insanın inançlarını rahatsız edebileceğini biliyorum,” diyor Dr. Ackermann.

Dr. Ackermann şu şekilde sözlerini bitirdi:

Ama bir bakıma, insanlık tarihindeki en büyük sorulardan birini yanıtladık, bu yüzden umarım bu insanlar bizi affedebilir. Evet, ölümden sonra hayat var ve bu herkes için geçerli gibi görünüyor.

Bu makale çok tartışıldı kimine göre ölüm sonrası yaşamın varlığına inanıyor kimisi ise bunu bu deneyle anlamayacağını söylüyor. Tartışmalara göre inanmayanların sayısı daha fazla gibi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşın!

Bu yazıyla ilgili kaynak ve tartışmalara göz atmak isterseniz birçok bağlantı ekliyoruz.

Kaynak ve tartışmalara göz atmak için: 1,2,3,4

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!