İnsanlar hayatının her döneminde farklı cilt özelliklerine sahip olur.

Genç bir ciltte yağ dokusu ve kollajen üretimi sürekli olarak devam ederken cilt yaşlandıkça bu üretim azalır ve bir süre sonra neredeyse tamamen durur. Bu duraklama doğal bir sürecin parçasıdır ancak bazı hatalar nedeniyle genç bir ciltte de kollajen ve yağ dokusu üretimi yavaşlayabilir. Kollajen üretimi durduğunda ciltte mat görünüm, koyu lekeler, kırışıklıklar ve sarkmalar gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar.

Bu gibi yaşlılığa has durumların genç bir ciltte görülmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer dikkat etmezseniz cildi yaşlandıran alışkanlıklar görünümünüzü zamanla etkileyebilir.

1. Yaz Kış Fark Etmeksizin Güneş Kremi Kullanın

Güneş yaz aylarında kendini daha çok gösterdiği için birçok insan güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına güneş kremi kullanır. Kışın pek fazla görünmeyen güneşin zararlı ışınları olmadığı düşüncesi ise tamamen yanlış bir düşüncedir.

Yaz mevsiminde maruz kalınan zararlı ışınlar kış aylarında da varlığını sürdürür. Ayrıca soğuktan dolayı cildiniz kuruduğundan daha savunmasız bir hale gelir. Bu yüzden yaz kış fark etmeksizin sürekli olarak güneş kremi kullanmalısınız.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir