Hayatımızda sıradanlaşmış olan duş alma gibi işlemlerde kullanılan malzemelere dikkat etmediğinizde ciddi deri sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Çoğunluk için duş almak sıcak suyun altında durmak veya çeşitli malzemelerle vücudu yıkamaktan daha fazlasını ifade etmiyor olabilir. Ancak duş alırken kullanılan sabun, duş jeli gibi malzemelerin aynı kapıya çıkmadığını ve olumsuz etkileri olabileceğini unutmayın.

Vücudunuzu yıkamak için cilt tipinize en uygun yöntemi seçmelisiniz. Biz de bu konuda Dermatolog uzmanına danıştık.

1. Kalıp sabun ile duş jeli arasındaki fark

Toplumda sıkça kullanılan kalıp sabunlar sertlikleri nedeniyle cilde zarar verebilir. Kalıp sabunu kullanımı vücuttan proteinlerin uzaklaşmasına ve PH seviyesinin düşmesine, hatta cilt tahrişine neden olabilir.

Özellikle normal ve kuru ciltlere sahipseniz kalıp sabunu yerine duş jelinin tercih edin. Yağlı cilt tipine sahip, sıcak ve nemli yerlerde yaşıyorsanız ve hızlıca duş almanızı gerektiren durumlar oluyorsa kalıp sabun tercih edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar duş jellerinin kalıp sabunlardan daha hijyenik olduğunu gösteriyor. Kalıp sabun üzerinde bazı bakteriler üreyebilirken duş jellerinde böyle bir durum ortaya çıkmıyor. Kalıp sabun kullanmak zorunda kaldığınız dönemlerde bakteri oluşumunu önlemek adına sabunu her zaman durulayın ve tamamen kurumasını sağlayın.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir