Güneş ışınlarından sadece yaz mevsiminde mi endişe etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz? O halde yanılıyorsunuz. İşin gerçeği; maruz kaldığımız UV ışınlarının bizleri sadece plajda etkilemiyor oluşudur. Mevsim ne olursa olsun, güneşli bir günde araba kullanırken, dış mekân aktiviteleri yaparken, ya da yürüyüş yaptığımızda mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmek, cilt hasarına neden olacaktır. Bu yüzden yılın her döneminde, güneşe maruz kalındığında, güneş kremi kullanılmalıdır.

Uluslararası Cilt Kanseri Vakfı’nın yaptığı bir araştırmaya göre; deniz seviyesinden her 300 metre bir yükseklikte, UV ışınlarına maruz kalma oranı yüzde 4 ila 5 oranında artmaktadır. Bu da demek oluyor ki; bulunduğunuz yerde rakım ne kadar yüksekse, güneş ışığına maruz kalmaya bağlı cilt hasarı oranı o kadar artacaktır. Bununla birlikte kar örtüsü, UV ışınlarını yüzde 80 oranında yansıtmaktadır. Bu da, güneş ışığından iki kat daha fazla etkileneceğiniz anlamına gelir.

Uzmanlar, cildin korunması için tüm yıl boyunca güneş kremi kullanılmasını tavsiye etmektedirler. En soğuk aylarda bile güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir. Dağda veya plajda iseniz, geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmalısınız. Ve unutmayın; SPF (Koruma Faktörü) ne kadar yüksek olursa olsun, güneş kremi uygulamasını sıklıkla tekrar etmelisiniz.

Tüm yıl boyunca kullanabileceğiniz 5 güneş kremini, sizler için derledik. Şimdi birlikte göz atalım.

1-) Skınceutıcals Physıcal Fusıon UV Defense Sunscreen Spf 50

Eğer çok yüksek koruma sağlayan bir güneş kremi arıyorsanız, SkinCeuticals Physical Fusion UV Defense Sunscreen tam size göre. 50 faktör geniş spektrumlu koruması ile, 40 dakikaya kadar suya dayanıklılık özelliğine sahip olan ürün, hafif renk tonu ile, fondöten kullanmanızı da neredeyse gereksiz kılar.

2-) Dermalogica Age Smart Dynamıc Skın Recovery Spf50

İnce çizgiler ve kırışıklıklar ile mücadele ediyorsanız, bu ürün tam size göre. İçerdiği hyaluronik asit ve peptitler sayesinde, cildinizi hasara karşı korur ve yumuşatır. Cilt bariyerini güçlendirerek, yaşlanma etkilerini geciktirir. Hafif kıvamı olmasına rağmen, gün boyu nemlilik hissi sağlar.

3-) La Roche Posay Anthelıos Sx Daıly Moısturızıng Cream With Sunscreen

Özellikle kuru ve hassas ciltler için oldukça ideal olan ürün, içerdiği gliserin sayesinde, 24 saate varan nemlendirme sağlar. Hafif ve yağsız yapısıyla dermatologlar tarafından onaylanan bu güneş kremi, kokusuzdur ve tahrişe neden olmaz. Gözenekleri tıkamayan La Roche Posay Anthelios Sx Daily, cildin nem dengesinin korunmasını sağlar.

4-) Md Solar Sciences Mıneral Creme Broad Spectrum Spf50

Bu güneş kremi, mükemmel bir güneş korumasına ek olarak, içerdiği koruyucu özellikli antioksidan bakımından zengin yeşil çay, kızılcık meyvesi, nar ekstresi ve C vitamini ile, cildinizin beslenmesine ve savunma mekanizmasının güçlenmesine yardımcı olur. Oldukça ince yapısıyla sadece hassas yetişkin ciltleri için değil, aynı zamanda nazik çocuk ciltler için de son derece uygundur. Beyaz iz bırakmayan bu ürün, makyaj öncesi rahatlıkla kullanılabilir. Akneye eğilimli ciltlerde tahrişe neden olmaz.

5-Bioderma Photodrem Serisi Güneş Kremleri

Cilt tipine, coğrafi konumunuza ve güneş ışınlarının miktarına göre özel olarak tasarlanan Photoderm serisi ile maksimum bir koruma sağlayan bu güneş kremi akışkan dokusuyla cilt üzerinde ağırlık hissi yaratmadan kolayca emilir. Su bazlı bir yapıya sahip olduğu için, uygulama kolaylığı sunar. Cilt hücrelerini onarıcı özelliği ile, oluşabilecek cilt hasarlarının önüne geçer. Yüksek UVA ve UVB koruması sağlayan Bioderma güneş kremi, cilt sağlığını etkin bir şekilde korur ve güneş ışınlarına bağlı olan cilt yaşlanmasının önüne geçer. Patentli Bioprotection ile, hücreden başlayan bir koruma sağlayan Photoderm serisi, tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Hoşunuza gidebilir