Photo by Karl Solano from Pexels

Verimlilik her işte başarıya ulaşmak için önemlidir. Eğer en iyi sonuçları almak için en iyi eforu gösteriyorsanız ancak yine de en iyi sonucu alamıyorsanız diğer faktörlere göz atmanızda fayda olabilir.

Etrafınızı saran şeylerin performansı etkilemesi mümkündür. Ofis duvarlarının rengi, mobilyalar ve dekorasyon verimlilik üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Ofis Dekorasyonu için 5 Öneri

Ofis dekoru ile uğraşırken verimliliği arttırmaya yardımcı olabilecek bazı önerilerden bahsedeceğiz.

Photo by Polina Zimmerman from Pexels

1. Akıllı Yapı Oluşturma

En iyi verimliliği elde etmenizi sağlamada en önemli faktörlerden biri, çalışanların çalışma alanını nasıl kullanacaklarını bilmektir. Çalışanların çoğu zamanlarını telefonda geçiriyorsa, açık ofis düzenine sahip olmak mantıklı değildir. Ofisiniz küçük masalara sahipse ve insanlar küçük çalışma alanı nedeniyle çalışmakta sorun yaşıyorlarsa konsantrasyonlarını kaybedebilirler.

İyi düzenlenmiş bir ofis, rahat bir çalışma ortamı sağlamalıdır. Boşluklar kullanışlı ve hareket etmesi kolay olmalıdır. İnsanlar rahat bir şekilde çalışabilmeli ve verilen göreve rahatça konsantre olabilmeliler. Ofisinize jaluzi gerekiyorsa onları taktırmalısınız. Estetiğe dikkat etmeniz önemlidir, çünkü verimlilik üzerinde önemli bir etkisi vardır. Fakat estetiğin verimliliğin önüne geçmediğinden emin olmalısınız.

2. Uyarıcı Renkler Seçme

Tek renkler çalışma ortamı için uygun olabilir. Renklerin çalışanların ruh hali üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Ayrıca verimlilik, yaratıcılık ve çalışanların konsantrasyonu konularında da yardımcı olabilir. İşte bazı renkler ve ruh hali üzerindeki etkileri.

Mavi:

Mavi sakinleştirici etkisi ile bilinen ve verimliliği arttırabilecek bir renktir. İş yeriniz için iyi bir seçenektir.

Yeşil:

Randımanı arttırmak ve sakinlik için yeşil rengi seçebilirsiniz. İnsanların uzun saatler çalıştığı yerlere çok uygundur. Kişileri taze ve verimli çalışabilecek şekilde tutar.

Sarı:

Sarı renk yaratıcılığı ve iyimserliği tetikleyen bir renktir. Mimarlar, sanatçılar, tasarımcılar ve benzer yaratıcılık isteyen işler için mükemmel bir renktir. Bu rengi avantajınıza kullanabilirsiniz..

Kırmızı:

Duygular ve tutkuyla bağlantılı bir renktir. Fiziksel güç gerektiren iş alanları için çok uygundur. Huzurlu ve sakin bir ortam için en iyi seçenek değildir.

Çalışma ortamlarında çeşitli kişilikler mevcuttur, bu nedenle genel verimliliği arttırabilmek için farklı renkleri harmanlamak daha iyidir.

3. Bitkiler

Bitkiler sağlık ve ruh hali için mükemmeldir. Doğayla etkileşim halinde olmanın ruh halimize olumlu etkileri olacaktır ancak çalışırken güneşe ve doğaya fazla vakit ayıramayız. Bitkileri kullanarak çalışma alanına çeki düzen verebilirsiniz. Çalışmalarınızı verimli kılmakta önemli bir faktördür ve güzel bir görüntü sunarlar. Bakımı kolay bitkileri seçmeniz daha iyi olacaktır.

4. Aydınlatma

Işık ekleyerek ofise sıcak bir hava katabilirsiniz. Göze güzel gelirler ve çalışanlar iki ışık kaynağına güvenebilirler. Ortamı daha da aydınlatmaya yarayacaktır. Eğer detaylı işçilik gerektiren bir işiniz varsa halojen lambalar daha uygun olacaktır. Halojenler renkleri daha net görmeyi sağlar, diğer ışıklar bu netliği sağlamayabilir.

5. En İyi Mobilyaları Seçmek

Renkli mobilya seçimleri ruh halini canlandırabilir. Ayrıca mobilyalar çalışanların sağlığını da etkileyen bir faktördür. Bu yüzden masa ve sandalyelerin ergonomik olarak tasarlandığından ve oturana sırt ve boyun ağrıları vermeyeceğinden emin olun. Kaliteli mobilyalar sizi sağlıklı kılarak verimliliği arttırır.

Bu yöntemleri iş yerinizde uygulayarak hem çevrenizi güzelleştirebilir hem de verimliliği arttırabilirsiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir