Photo by VisionPic .net from Pexels

Meditasyon gerçekten insanın hayatını değiştiren ve daha sağlıklı düşünebilmemizi sağlayan bir durumdur.

Meditasyon yapmak kendimizi daha iyi anlamamızı sağlar. Birçok durumda agresif ve mantıksız davranmak yerine daha mantıklı ve daha pasif hareket etmeyi öğreniriz. Meditasyon sadece garip bir pozisyonda oturup öyle durmak değildir. Bu konuda geliştikçe kendinizdeki değişime siz bile şaşırabilirsiniz.

Meditasyon Yapmanın 10 Etkisi

1. Daha düşünceli ve farkında olacaksınız.

Photo by Pixabay from Pexels

Düşünceli olmak, düşüncelerinizin ve hareketlerinizin genel olarak daha çok farkında olmak demektir. Yüksek bir farkındalığa sahip olmadıkça, düşüncelerinizi mantıklı olarak gözlemleyemezsiniz.

Düşünceleriniz sizi gün içinde ele geçiyor ve oradan oraya sürüklüyor olabilir. Bu sürüklenmeye bir son verip hangi düşünceleriniz gerçek hangileri gereksiz karar verme vakti.

Meditasyon düşüncelerinizi yansıtacak ve çoğunlukla nefesinize ya da varlığınızın bir başka yönüne odaklanmaya zaman tanıyacaktır. Yaşadığınız ana yeniden odaklanabilmeniz için farkındalık yaratır.

Böyle bir farkındalık durumu günlük yaşamınızda kullanmak için de yararlı bir beceridir.

2. Gereksiz stresiniz azalacak.

Photo by Samuel Silitonga from Pexels

Siz de herkes gibi stres yaşıyorsunuzdur. Bazı stresli durumlar kaçınılmazdır o nedenle çok da zehirleyici olmayabilir. Eğer savaşmayı bilmiyorsanız fazla stres size zarar verir ve sağlıksızdır.

Meditasyon her gün kendinize adamanız gereken sessiz bir zamandır. Derin nefesler alış verişleri yeniden dikkatinizi anın içinde olmaya vermek için kullanın.

Stres bir anda yok olmayacaktır ama içinizde biriken stres miktarında bir değişim göreceksiniz. Gözlerinizi kapatıp düzgün nefes almanın inanılmaz bir etkisi olacaktır, özellikle stresli bir durumun yaklaştığının farkındaysanız.

3. Duygularınızı daha fazla kontrol edebileceksiniz.

Photo by VisionPic .net from Pexels

Tüm kontrolü duygularınıza bırakmak istemezsiniz değil mi? Sizin de, her insan gibi, duygularınızı daha fazla kontrol etmek istediğinizi söylemek yanlış olmaz herhalde.

Mutlu olduğunuzda duygularınızı özgürce ifade etmek istersiniz. Aynı zamanda hüzün, öfke ve kederi de özgürce göstermek istersiniz ama kendi kontrolünüz altında. Kontrollü bir şekilde olduğu sürece tüm duygularınızı istediğiniz gibi ifade edebilirsiniz.

İnsanlar sıkça duygularını kontrol edemez ve onu kabul ederler. Duygularınızın zihninizi ele geçirmesine izin vermeyin. Zihninizin olaylara nasıl tepki verdiğini gözlemeye biraz zaman ayırarak stresli durumları iyi bir şekilde yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Meditasyon size bunu yapma fırsatını verir. Meditasyon yaptıkça düşüncelerinizin daha fazla farkına varır ve istemediğiniz duyguları neyin tetiklediğini anlarsınız. Bununla ilgili çaba göstermeden asla düşüncelerinizi ve zihninizi anlayamazsınız. Aklınıza gelen her düşünceye inanıp bunların etkisi altında yaşamak yapıcı bir yaklaşım değildir.

4. Daha iyi kararlar verebileceksiniz.

Photo by Artem Beliaikin from Pexels

Düşünceleriniz, hareketleriniz ve duygularınız üzerindeki farkındalığınız arttıkça daha iyi kararlar vermeye başladığınızı göreceksiniz. Olumsuz durumlara tepki vermemek yerine zihninizde neler olup bittiğini daha iyi anlayacaksınız.

Bu anlayış size düşünmeden hareket etmeme becerisini kazandıracak ve böylece daha doğru kararlar vermenize yol açacak.

5. Hayatınızın hızını yavaşlatmanıza yardımcı olacak.

Photo by Lucas Pezeta from Pexels

Hızlı yaşamaktan ekstra bir zevk almıyorsanız, yavaşlamayı ve yaşamamaktan zevk almayı isteyeceksiniz. Meditasyon, hayatı ağırdan almanıza yardımcı olur.

Hayat, bir sürat koşusu değil maratondur. Hayatı aceleye getirip daha sonra kaçırdığınız şeyler için pişmanlık duymayın. Önce zihninizi yavaşlatın, ardından hepsi gelir.

6. Yararlı bir yeni beceri edineceksiniz.

Photo by Pixabay from Pexels

Hiçbir şey olmasa, meditasyon ile yeni bir şey öğrenmiş olacaksınız. Meditasyon da bir beceridir ve her beceri gibi pratik yapmayı ve konsantre olmayı gerektirir. Yararlı yeni beceriler kazanmak her zaman faydalıdır.

Okuma yazmayı öğrenmek nasıl akademik hayatınızda bir avantaj olduysa, meditasyon yapmayı öğrenmek de zihninizin gelişimi için faydalıdır.

Bu bir yarışma değil. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Bu yüzden meditasyonda başarısız olma ihtimaliniz yoktur. Eğer denemeye hazırsanız kaybedecek hiçbir şeyiniz olmadığını bilin. Bu sadece budistlerin veya hinduların pratik ettiği dini bir teknik değildir, hayatta başarılı olmanıza yardımcı olacak bir yaşam tekniğidir.

7. İyi olma hissini daha çok tecrübe edeceksiniz.

Photo by Lucas Pezeta from Pexels

Daha mutlu olmayı ve hayattan zevk almayı kim istemez? Düzenli meditasyon yapmak hayata gözlerinizi açıp hayatın size sunduklarını gerçekten tecrübe etmenizi sağlar.

Yaşadığınız dünyaya daha bağlı hissetmenize ve hayatın değerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

8. Tamamen ücretsizdir.

Photo by Danne from Pexels

En cazip nedenlerden biri bu olabilir. Tamamen bedava ve ev rahatlığında yapabilirsiniz. Neden bir şans vermeyesiniz ki?

9. Her yerde yapabilirsiniz.

Photo by Max Nikhil Thimmayya from Pexels

Meditasyon yapmak için kendinize konforlu bir yer bulun. Bazı kişiler evde veya ofiste sessiz bir yeri tercih eder. Ayrıca cami, kilise gibi ibadet yerleri meditasyon için çok uygun yerlerdir çünkü genellikle sessiz ve boş olur.

Ayrıca doğada güzel ve sakin bir nokta bulup orada da meditasyon yapabilirsiniz.

10. Farkı hissedeceksiniz.

Photo by Valeria Ushakova from Pexels

Meditasyon denediğinizde işe yaradığını göreceğiniz bir yöntemdir. Bu yüzden meditasyon yapan kişiler bu yöntemi şiddetle tavsiye eder. Özellikle uzun vadede çok fazla olumlu geri dönüş alırsınız.

Meditasyon zaman ister, düşünceleriniz yavaş yavaş güçlenir ve zamanla düşüncelerinizi daha dikkatli ve mantıklı kullanmayı öğrenirsiniz. Ayrıca meditasyon kan basıncını düşürür, anksiyeteyi azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!