Sonbahara girdiğimiz bu günlerde hala yaz sıcakları devam etsede bu dönemde mevsim değişikliğinden dolayı bazı insanların hasta olma olasılığı yüksektir.

Sebebi ise soğuk havalar ve buna direnecek bir bağışıklık sisteminin olmamasıdır. Ancak ne yazık ki grip sadece kış aylarında görülen bir hastalık değildir. Grip mevsim değişikliğinde sıkça karşılana bir durum. Bunun nedeni ise alerjiler, sıcak hava neden ile azalan enerji, klima çarpması, ani hava değişimleri ve daha birçok faktör sayılabilir. Bu yüzden sonbaharda, yaz gibi davranmak hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Sonbahar Sizi Yanıltmasın!

Klimalara Dikkat

Özellikle sıcak yaz aylarından her yerde karşımıza çıkan klimalar en çok hastalık sebebidir. Bunun 2 nedeni vardır.

  • Düzenli olarak temizlenmeyen klima fitrelerinde biriken tüm kir ve tozlar tekrar klimanın havası ile ortama yayılıyor ve kişilerde alerji, faranjit ve gribe neden oluyor.
  • Bir diğer neden ise sıcak havalardan dolayı ince ve açık giyinildiği için klimalı ortam üşütmeye maruz kalmaktır. Klima çarpmasının en çok yaşandığı otobüs, AVM, araba ve iş yerlerinde mutlaka üzerinize ince bir hırka yada şal alın ve özellikle toplu taşıma kullanıyorsanız bir şapka ile de korunmayı ihmal etmeyin.

Hala aynı tempoda klima kullanmaya devam edenler büyük bir hata içerisindeler, kullanımı azaltmalı ve sonbahara girdiğimizi unutmamalısınız.

Bol Su Tüketmek

Giyinmek bu havalarda gerçekten kafa karıştırıcı bir hal alıyor. Bir de bunun üstüne günlük yaşam temposu eklenincen sıvı kaybı ile vücutta enerji ve bağışıklık sistemi düşüyor. Bu yüzden sık hastalıklar baş gösteriyor. Özellikle alerjilerin ve klimanın en yoğun olduğu bu mevsim değişikliği aylarında normal su tüketiminden biraz daha fazla su tüketmek gerekiyor.

Aşırı Soğuk ve Buzlu Tüketim

Hala dolaptan su içenler, ve içeceklerine buzları dolduranlar boğazınız yakında isyan edecek haberiniz olsun. Devamında ateş ve bitklnlik hissi sizi bekliyor. Artık soğuk içmeyi özellikle buz tüketimine son vermeye unutmayın.

Sağlıklı Beslenme

Bu dönemde sağlıklı beslenmek önemli. Yediklerinize dikkat etmelisiniz özellikle lif bakımından zengin gıdalarla beslenmek son derece önemli. Bunun yanı sıra iyi bir kahvaltı ile güne başlayın.

Hoşunuza gidebilir