Horlama ciddi bir uyku rahatsızlığıdır ve toplumumuzda oldukça yaygın görüldüğü halde maalesef gereğince önemsenmemektedir. Horlamanın tedavisi vardır ve horlama tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır.

Horlama Nedir?

Uyku durumunda iken dil, küçük dil, yumuşak damak kaslarının gerginliklerini kaybetmesi ve burada hava alınan yolu tıkayarak kapatmasıdır. Böylece ciğerlere çekilen hava daralmış durumdaki hava yolundan ilerlerken dokuları titreştirdiği için horlama sesi ortaya çıkmaktadır. Horlayan kişi uyku halinde iken bunun farkında olmadığı için, uyandığı zaman horladığı söylendiğinde bunu kabul etmemektedir.

Uyku Apnesinin Horlama ile Farkı Nedir?

Uyku apnesi uyku esnasında belli aralıklarla tamamen nefessiz kalma durumudur. Horlamaya göre daha ilerlemiş bir durumdur ve daha tehlikelidir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Uyku Apnesi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Uyku apnesinin 3 ana semptomu vardır.

Yüksek Sesle Horlama;

Kimi zaman kendi horlamasına uyanacak ve etrafında uyuyanları da uyandıracak şiddettedir.

Tanıklı Uyku Apnesi;

Uykuda tıkanmalar olur ve yanında bulunan kişi fark eder, kişi kendisi bunu anlayamaz.

Gün İçindeki Uykusuzluk Hali;

Bu kişiler gece rahat uyuyamadıkları için gün içinde uykusuz ve yorgun haldedirler. Ter içinde uyanıp ağızlarında kuruluk hissederler. Hatta aşırı baş ağrısı çekerler, nedeninin kalitesiz uyku olduğunu kabul etmezler. Bu nedenle tanıklı uyku apnesi daha inandırıcıdır.

Horlama Kimlerde Görülür?

Horlamaya neden olan ve en sık rastlanan durum aşırı kilolu olma halidir, ancak horlama nedenleri sadece kilo ile sınırlandırılmamaktadır. Daha farklı nedenleri de bulunmaktadır.

  • Fazla kilolu olunması,
  • Alt çene yapısının daha geride olması gibi anatomik etkenlerin olması,
  • Genetik nedenler (anne baba gibi kişilerde de bu rahatsızlıkların bulunması)
  • Alkol ve sigara kullanılması,
  • Uzun süre kas gevşetici ya da antidepresan ilaç kullanılması gibi durumlar da horlamayı oluşturan nedenler arasındadır.

Ayrıca yatış pozisyonları, yastık kullanım biçimleri de horlamayı tetikleyen nedenlerden sayılabilir. Örneğin; sırt üstü yatılması önerilmez ve başı yastıktan sarkıtarak yatmak gibi pozisyonlar da nefes almayı güçlendireceğinden horlamayı tetikler.

Horlama Nelere Sebep Olur?

Horlama rahatsızlığı olan bir kişi kalitesiz uykuya sahip olduğu için, sabah uyandığında kendisini son derece yorgun ve dinlenmemiş hissetmektedir. Bunun yanında boyun bölgesinde önemsenmesi gerekecek kadar terleme görülmektedir. Boyun bölgesindeki terleme belli bir yaştan sonra (orta yaş üzeri) özellikle erkeklerde görülmektedir. Yani kilo almalarından dolayı boyun bölgelerdeki hacim artışı yağlanan bu bölgenin hava yolunu daraltması ile tehlikeyi artırmaktadır. Boyun bölgesinin yağlanmaması için spor yapmalı özellikle de yüzme sporu tercih edilmelidir.

Gece uykuları sağlıklı olmadığı için gün içinde uyku atakları baş gösterir. Bu durum da kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü performansının düşmesi verimsiz ve kalitesiz işgücünü beraberinde getirmektedir.

Kalitesiz uyku gün içinde araba kullanan kişiler için de risk teşkil etmektedir. Konsantrasyon eksikliği kazalara neden olma riskini artırmaktadır. Özellikle uzun yol sürücülerinin uyku ve dinlenme için mola vermeleri gerekmektedir.

Horlama ya da uyku apnesi olan kişilerde, diğer sağlıklı kişilere göre kandaki oksijen oranı daha düşük olmaktadır. Bu durum ise kalbin daha hızlı çalışmasına neden olmakta ve uzun vadede kardiyolojik bazı sorunlar yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle kalp hastalığı riski olan kişilerin uyku apnesi rahatsızlığını da beraberinde yaşaması, riski daha da artırmaktadır.

Horlama Rahatsızlığının Tedavileri Nelerdir?

Horlama ve uyku apnesi rahatsızlığının 3 çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır.

  • Cerrahi Uygulamalar; (Küçük dil ve yumuşak damağa uygulanan cerrahi müdahalelerdir) bu uygulama her hasta için kullanılabilecek bir yöntem değildir. Ayrıca başarı şansının oldukça düşük olması nedeni ile tercih nedeni de değildir.
  • Bipap Maskesi; (Cpap-bpap maskesi) bu yöntem hastalar tarafından pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü bu maskelerin kullanımı oldukça zordur.
  • Horlama Protezi; Bu yöntem hastaya özel yapılan bir protezdir ve alt çeneyi daha ön tarafa ve aşağıya çekerek nefes alınan yolun açılarak rahatlamasını sağlamaktadır. Genişletilen hava alma yolu hastayı rahatlatmaktadır. Bu yöntem uygulanmaya başladığında ilk geceden itibaren gözlemlenir, ana etkiler ise 3-4 hafta içinde belli olur. Protezler kişiye özel yapıldığı için kullanımı rahat olup küçük taşıma kabı ile muhafaza edilebilmektedir. Detaylı Bilgi: https://www.horlamatedavisi.com/horlama-protezleri/

Horlama Protezi ile Tedavi Nasıl Olmaktadır?

Öncelikle klinikte yapılan muayene ile hastalığın hangi evresinde olunduğu belirlenir ve buna uygun bir tedavi yöntemi belirlenir. Muayenede herhangi bir ücret ise alınmamaktadır.

İkinci aşamada klinik ve radyolojik olmak üzere gerekli bazı analizler yapılarak ölçü alınır.

Tedavinin son aşamasında ise yapılan analizler ve ölçümler sonucu elde edilen kişiye özel horlama protezi hastaya verilir.

Horlama protezleri tamamen kişiye özeldir ve aynı problemi yaşayan başka birine kullandırılması kesinlikle önerilmemektedir

Hoşunuza gidebilir