Photo: Joseph Prezioso | AFP | Getty Images

Acil bir duruma ne kadar hazırsınız? Beslenme uzmanları acil durum beslenme paketleri hazırlarken nelere dikkat edilmesi, nelerin olması veya olmaması gerektiğini söylüyor.

Bu durumların başında ise günümüzde yer alan viral enfeksiyon ve pandemiler yer alıyor. Peki yiyeceklerimizi nasıl saklayabiliriz?

Bu konuda bilgi isteyen o kadar çok insanımız var ki! Acil durum kaynakları, geçici olarak güç, su veya taze  yiyeceklere erişiminizi kaybetmeniz durumunuzda size yardımcı olacaktır. bu koşullar altında mükemmel dengeli bir diyetin hedeflenmesi muhtemelen gerçekçi değildir. Ama tamamen bisküvi ve şekerlere de güvenemezsiniz.

Ne kadar yiyeceğe ihtiyacınız var?

Photo: Mark Ralston/Getty Images

Şiddetli hava olayları gibi kısa süreli problemler için uzmanlar evinizdeki her kişi için üç günlük bozulmaz yiyecek ve suya sahip olmanızı önerir. Ayrıca acil durumlarda sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilecek yaşlı ebeveynler veya komşular veya küçük çocukları da listeye dahil etmeyi unutmayın. kişi başına günlük 2000 kalori planlamak gerekir.

Ayrıca kişi başına günlük en az bir litre içme suyu içmeniz gerekir. Bu içmeye alışık olduğunuzdan daha az su demektir. Bu nedenle sizi susuz bırakabilecek tuzlu ve benzer yiyeceklerden kaçının.

Acil durum gıda kiti hazırlamak

Acil durum kiti içini ideal yiyecekler pişirme ihtiyacı olmayanlardır. Bu hem besleyici hemde dayanabilen olmalarına rağmen makarna ve kuru fasulye gibi besinler dışlamamız gerekir. Kitinizde konserve yiyecekler varsa acil durum malzemelerinizle birlikte elektrikli olmayan bir konserve açacağına sahip olduğunuza emin olun. Kurutulmuş meyve ve sebzeler gibi susuz gıdalarda konserveden daha hafif ve daha portatiftir.

Acil durum gıda kaynaklarınız için en iyi adayların bir listesi:

  • Ton balığı, somon balığı veya sardalye gibi konserve balıklar. Ton balığı ve somon, rafta dayanıklı ürünlerdir.
  • Sığır eti veya kurutulmuş balık
  • Kurutulmuş veya konserve meyve
  • Susuz veya konserve sebzeler
  • Konserve fasulye
  • Tuzsuz kabuklu yemiş veya tohumlar
  • Tam tahıllı krakerler
  • Protein ve / veya enerji çubukları
  • Rafta dayanan ambalajlarda süt veya süte benzer alternatifler

Neyse ki, acil durum hazırlık kitinize attığınız yiyeceklerin bir çoğu en besleyici yiyecekler listesinde de yer alıyor. Bu da kilerinizi stoklamak ve paradan da tasarruf etmek için iyi bir yöntem diyebiliriz.Ancak açık dökme kaplardan yiyecek satın alarak paradan tasarruf etmenin cazibesine karşı koyun. Üretici tarafından mühürlenen paketler havadan, nemden ve kirlenmeden daha iyi korunur ve daha zor bozulur.

Viral bir salgın veya pandemik için acil durum gıdalarını stoklama yolu

Photo: Getty Images

Büyük bir viral salgın ve buna benzer bir durumda daha uzun izolasyon süreleriyle karşılaşabilir ve kendinizi yeniden stoklayamayacağınızı görebilirsiinz. İki haftalık yiyecek böyle bir salgın durumunda bulundurulmalıdır.

Bir salgın durumunda en büyük sorun başkalarıyla gereksiz temas kurulmaması gerektiğidir. Hasta olduğunuzda ya da iyi olduğunuzda bile markete gitmemek hastalığın yayılmasını engelleyebilir.

İyi haber şu ki, bu tür bir durumda su veya elektriğin kesilme ihtimali oldukça düşüktür. bu nedenle içme suyunu doldurmak veya yemek pişirmek yada soğuk tutmak için endişelenmenize çok gerek yoktur. Bu daha taze yiyecekleri de el altında tutabileceğiniz ve sadece kurutulmuş veya konserve yiyeceklere güvenmenize gerek kalmadığı anlamına gelir.

Eğer iki hafta boyunca markete gidemezsiniz, salatanız için taze yeşillikleri kaçırırdınız. Bu nedenle acil besin kaynağınıza birkaç paket filizlenmelik tohum ekmeyi düşünebilirsiniz. Birkaç gün içinde taze mikro yeşilliklerle dolu bir kavanoz büyütebilirsiniz. İşte filizlenmeye nasıl başlayacağına dair bazı ipuçları (Ve filizlenmeyi denemeniz için acil duruma gerek yok!)

Umarım bu gıdaları kullanmanız uzun zaman alır (umarız hiç gerek kalmaz). Ancak bozulabilir olmayan yiyecekler bile en sonunda yaşlanır. Her iki yılda bir, acil durum stoğunuzu düzenli kiler haline getirip değiştirin. Acil durum malzemelerinizi serin ve kuru bir yerde saklayın ve kemirgenlerin, böceklerin stoğunuza saldırmaması için gerekli önlemleri alın.

Yiyecek Saklama İpuçları

Elektrikler giderse, yiyecekleri uzun süre buzdolabında veya donmuş halde tutamazsınız. Ancak muhtemelen buzdolabınız ve dondurucunuz da oldukça fazla yiyecek olacak. kurutulmuş ve konserve ürünlerinize gitmeden önce buzdolabınızdakileri yiyin. Ancak güvende saklayabildiğiniz sürece!

Sıcaklıkları izlemek için buzdolabında elektrikli olmayan bir termometre bulundurabilirsiniz.

Buzdolabı veya dondurucunuz 8 derecenin üstüne çıktığında özellikle süt ve et gibi çok kolay bozulabilen ürünler için saat işlemeye başlamıştır. yiyecekleri ısıtabiliyorsanız çiğ etleri bozulmadan pişirin ve yiyin. Dondurulmuş et ve sebzeleri çözüldükçe pişirip tüketin. yiyecekleri mümkün olduğunca uzun süre soğuk tutmak için buzdolabı ve dondurucunuzu mümkün olduğunca seyrek ve hızlı açıp kapatın. Buzdolabında neler olduğuna dair önce düşünün ardından kapıyı açıp ne alacaksınız hemen alıp kapağı kapatın.

Umarız hiçbirimiz bunu gerektiren bir durumda olmayız ancak acil durumlar için bir plana sahip olmak mükemmel bir seçenek.

Acil bir gıda tedariki, afete hazırlık planının sadece bir parçasıdır. İlaçlar, evcil hayvanlar, hijyen, iletişim ve çok daha fazlasını da önceden planlamak önemlidir.

Hoşunuza gidebilir