Yaz aylarında, özellikle fiziksel olarak aktifseniz, su ve elektrolit alımınızın üstünde kalmanız çok önemlidir. Terlediğinizde, öncelikle hareket ve egzersizleriniz üzerinde büyük bir etkisi olabilecek sodyum kaybedersiniz. Bununla birlikte, terlediğinizde de biraz potasyum kaybedersiniz.

Sodyum ve klorür kaybı kadar dramatik olmasa da, potasyum açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olmak isteyeceksiniz, böylece potasyum eksikliği riskine maruz kalmazsınız; yorgunluk, kas krampları ve spazmları ve nefes alma zorluklarının önüne de geçebilirsiniz.

Tarihsel olarak, muzlar, yaklaşık 422 miligram potasyum içeren bir orta boy muzla birlikte, önemli bir potasyum kaynağı olarak lanse edilmiştir. Bağlam için, bu yeterli alımın yaklaşık %9’udur. Görünüşe göre, bir muzdan daha fazla mineral içeren birçok meyve ve sebze var. Aşağıda, bir muzdan daha fazla potasyum içeren sadece dört popüler yiyecek derledik.

1. Avokado

Avokado tostu, sever misiniz? Bir avokadonun sadece yarısı 487 miligram potasyum içerir, yani gerekli alım oranının %10’u! Hepsini bir oturuşta yerseniz, günlük mineral dozunuzun %20’sini karşılarsınız.