Hepimiz vücut kitle indeksini (BMI) bir sağlık göstergesi olarak gördük ve kabul ettik. Ama bu sayı her zaman tüm resmi göstermiyor.

Yeni yapılan bir çalışmaya göre, metabolik açıdan sağlıksız olan ve aynı zamanda zayıf olan insanların en büyük karakteristik özelliği bacaklarında yağ birikiminin az olmasıdır.

İyi bir vücut kitle indeksine sahip olmanıza rağmen vücudunuzun alt yarısında az yağ varsa bu durum farklı sağlık sorunlarının göstergesi olabilir: Bu kişilerde ölüm ve/veya kalp damar hastalıkları görülme ihtimali 3 kat daha fazladır. Araştırmacılar bu bulguların “zayıf olmak sağlıklıdır” mitini ortadan kaldırır ve zayıf kişilerin farkında olmadıkları metabolizma problemlerini önlemede yardımcı olur diye umuyorlar.

Zayıf Olmak İyi Bir Metabolizmaya Sahip Olmak Demek Değildir

Metabolik sağlık, yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için kullandığımız kimyasal süreçlerin sağlıklı işlemesi ile bağlantılıdır, diğer bir deyişle metabolizma ile bağlantılıdır. Vücuttaki enzimler yiyeceklerdeki protein ve yağ gibi besinleri parçalara ayırır, vücudun diğer parçalarında benzin olarak kullanılmak üzere taşır veya depolanıp sonra kullanılmak üzere karaciğere, yağlara veya kaslara gider. Bu süreçte ters giden bir şey olursa o kişinin metabolik sağlığı riske girer.

Normalde metabolik sağlık vücut ağırlığı ile bağdaştırılır, kilolu insanların metabolizmasının yavaş çalıştığı veya çalışmadığı düşünülür. Fakat kilolu olan her insan metabolik açıdan sağlıksız demek değildir. Yeni yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi sağlıklı bir kiloda olan veya zayıf olan kişiler metabolik olarak sağlıklı demek değildir.

Zayıf olmak sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak demek değildir

Yapılan araştırmada farklı vücut ölçülerinde 981 kişinin sağlık bilgileri kullanılmıştır. Araştırmacılar 2’den fazla metabolik sendrom belirtisi olan kişileri metabolik olarak sağlıksız olarak nitelendirmiştir. 981 katılımcı arasında zayıf olanların %18’i metabolik açıdan sağlıksız çıkmıştır çünkü hepsinde 2 ya da daha fazla metabolik sendrom belirtisi vardır.

Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, metabolik sendrom kalp hastalığı, şeker hastalığı ve felç gibi hastalıkların görülme riskini arttıran bir grup risk faktöründen oluşur. Bazı risk faktörleri şöyledir: kalın bel (abdominal obezite diye de bilinir), yüksek kan basıncı ve yüksek trigliserid seviyeleri.

Sonuçlar aynı zamanda, bacaklarda az yağ bulunmasının, zayıf kişilerde metabolik risk olduğuna dair en güçlü gösterge olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diğer iki en önemli gösterge ise organlar etrafında biriken yağ ve alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanmasıdır.

Geçmişte yapılan araştırmalar, iyi bir vücut kitle indeksine sahip olan Amerikaların %20’sinin metabolik açıdan sağlıksız olduğunu ve ölümcül hastalık risklerinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu demek değildir ki her ince bacak metabolizma bozukluğuna işaret eder. Fakat vücutta dengesiz bir yağ dağılımı varsa bu göz ardı edilmemeli ve bir doktora başvurulmalıdır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir