Photo by Gratisography from Pexels

Kuruyan gözler durumu günümüzde her üç kişiden birinde görülebiliyor. Gözler en azından nemli kalacak kadar yaş üretemediğinde ortaya çıkar.

Bunun farklı sebepleri olabilir, hormonal değişiklikler, çevresel etkenler gibi. Tabi ilaç kullanımı varsa ayrı bir parantez olarak sebep bu da olabilir. Göz kuruluğu için herhangi bir ilaca başvurmadan yapabileceklerinize bakalım.

1- Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

Eğer tozlu ve havasız bir ortamda bulunuyorsanız bu durum kuru göz durumuna davetiye çıkarabilir. Bulunduğunuz yeri düzenli olarak havalandırın.

2- Sıcak Kompres Uygulayabilirsiniz

Eğer gözlerinizde bir tahriş gözlemliyorsanız sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca gözlerinizin üzerine ılık bir kompres çok sıcak olmasın, uygulayın. Bu bezden gelen nem, o bölgeyi gevşetecek ve gözlerinizi nemlendirecektir.

Nasıl yapılır: Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Sonra bezi sıkın ve beş dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. Çok nazikçe bastırın. Eğer tahriş söz konusu ise bir hafta boyunca her gün bunu uygulayın.

3- Su Tüketimini Arttırın

Susuzluk gözlerinizi etkiler, gözlerinizde kırmızı izler görüyorsanız bu az su içtiğinizde olabilir. Su gözlerin nemli kalmasına yardımcı olur ve gözyaşı üretiminde yardımcıdır. Su içmek için illa susamanız gerekmiyor günde belli bir limitiniz olsun ve hep o limitte kalın.

4- Ekranları Ayarlayın

Photo by Eugene Chystiakov from Pexels

Sürekli TV ya da bilgisayar ekranına bakıyorsanız bu ekranları ayarlamanız gerekiyor. Göz hizasında veya çok az altına indirebilirsiniz. Eğer yukarıda ya da çok aşağıda ise bu durum gözlerinizi olumsuz etkileyecektir. Bununla beraber ekran parlaklığını uygun bir seviyede tutun. Sürekli ekrana bakmayın ve saat başı en az 10 dakika kadar ara verin.

5- Salatalık Dilimleri Uygulayın

Salatalık burada da karşımıza çıktı. Geçen gün yayınladığımız “Günde Bir Salatalık Yemenin 10 Faydası” yazımızı okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Gözlerin üzerine salatalık uygulamasına aslında mutlaka en az bir kez bir yerlerde denk gelmişsinizdir. Peki bunun sebebi neydi?

Photo by Breakingpic from Pexels

Bunun sebebi salatalığın göz çevresindeki şişliği azalttığını ve yüksek su içerdiği için gözü hem rahatlatır hem de çevresinde yağ üreten bezleri destekler. İki tane salatalık dilimine alın ve göz kapaklarınızın üstüne koyun. Haftada iki kez tekrarlayın.

6- Omega-3 Alımınızı Arttırın

Omega-3 sağlığımızı kuvvetlendirir. İçerdiği moleküller hücre zarının parçalarını oluşturur ve iltihaplanma ile mücadele eder. Ayrıca göz bezlerinde doğal yağ üretimini destekler. Balık, keten tohumu, chia tohumu, soya fasülyesi bazı Omega-3 kaynaklarıdır.

7- Üzüm Yiyin

Yurt dışında yapılan bir araştırma üzüm yiyen ve kuru göz belirtileri olan kişilerde belirtilerin üzüm tükettikten sonra ciddi oranda azaldığını tespit etmiş. Bu araştırma bize gösteriyor ki üzüm göz sağlığı için faydalı. Üzümler yüksek antioksidan içerdiği için güçlü bir destekleyici olarak karşımıza çıkıyor.

Hoşunuza gidebilir