Vücudumuz, sayısız biyolojik bağlar ve döngüleri olan karmaşık bir sistemdir. Bilmesek de, görmesek de vücudumuz bizi 7 gün 24 saat potansiyel zararlardan korumaya çalışır.

Hiç Bilmediğimiz 9 Savunma Mekanizması

ESNEMEK:

Esnemenin ana amacı beynimizde oluşan aşırı ısınma ve aşırı yüklenmeyi soğutmak ve rahatlatmaktır.

HAPŞIRMAK:

Burun kanallarımız çok fazla alerjen, mikrop, toz veya diğer tahriş edici maddelerle dolduğunda genellikle hapşırırız. Hapşırmak vücudun “çöp kutusunu” dışarı atma yoludur.

GERİNMEK:

Germe yapmak kaslarımızı çalıştırır, kan akışını yeniler ve ruh halimizi iyileştirir.

HIÇKIRMAK:

Hızlı yediğimizde, gıdaları büyük parçalar halinde yutarız ve bu durum pnömogastrik sinirlerimizin tahriş olmasına neden olur. Bu durumda mide ve diyaframımızla bağlantılıdır. Sonuç olarak bir doz hıçkırıkla karşı karşıya kalırız.

MİYOKLONİ:

Uyumak için yattığınızda duyduğunuz o garip his ve sanki elektrik şoku yaşamış hissi, bir anda oluşur ve tüm kaslarınız güçlü bir şekilde spazm olmaya başlar, yataktan düşecek gibi olur ve hemen uyanırsınız.

Bu titreme nöbetinin olmasının nedeni ise uykuya daldığımızda nefes alıp verme hızımızın yavaşlaması ve nabzımızın düşmesidir. Beynimiz bu durumu ölüm olarak yorumlar ve bizi sarsarak kurtarmaya çalışır.

CİLT KIRIŞMASI:

Elinizdeki kırışıklıkların önemli bir rolü vardır. Bunun nedeni ise vücuttaki artan nem oranıyla etrafın kaygan olabileceğini algılayan vücudun aldığı bir önlemdir. Böylece pürüzsüz zeminleri daha kolay tutabileceğiniz şekilde elleriniz değişime uğrar.

HAFIZA KAYBI:

Hafıza kaybı ise beynimizin yaptığı çok önemli bir savunma mekanizmasıdır. Beynimiz en kötü anılarımızı hafızamızdan silerek hayatımıza devam etmemizi sağlar.

TÜYLERİN ÜRPERMESİ:

Başlıca nedeni cilt gözeneklerinden kaybettiğimiz ısı miktarını azaltmaktır. Bu da daha serin iklim koşullarında daha kolay ısınmamızı sağlar.

GÖZYAŞI:

Gözümüzün mukoza zarına yabancı cisimler temas ettiği zaman, koruma etkisiyle gözyaşı dökebiliriz. Ancak gözyaşımız duygusal savunma aracı olarak da kullanılır. Bilim adamları stresli durumlarda acıyı dağıtmak ve rahatlamak için güçlü bir savunma sistemi olarak kullanıldığına inanıyorlar.

Hoşunuza gidebilir