Körü tozu, parlık altın rengi ve karmaşık bir tadı olan bir baharattır.

Genellikle zerdeçal, kişniş, kimyon, çemen otu ve acı biber de dahil olmak üzere çeşitli otlarla birlikte kullanılabilir. Diğer yaygın eklemeler ise zencefil, karabiber, hardal tohumu, köri yaprağı ve rezene tohumu gibi baharatlardır.

Köri tozu içerdiği çok sayıda baharat nedeniyle sağlığınıza çok faydalı olabilir.

İşte körinin etkileyici süper 9 faydası!

1- Güçlü anti-inflamatuar özellikler İçerir

Zerdeçal, kişniş ve acı biber gibi baharatlarla doludur. Bu baharatlar ise sizin sağlığınıza büyük fayda sağlayacağı belirtilmiştir.

Körinin karışımdaki ana baharatlardan biri olan zerdeçal, kurkumin adı verilen bir pigment içerir. Kurkumin, içerdiği bazı değerler sayesinde iltihapla savaşmaya yaradığı bilinmektedir.

Ayrıca hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda zerdeçalın içerdiği kurkuminin iltihap hastalıklarını ve buna örnek olarak bağırsak hastalığının semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Köri tozunda yayın olarak bulunan biber ve kişniş gibi baharatlar da iltihap önleyici etkilere sahiptir. Biber güçlü bir anti-enflamatuar olarak bilinen kapsaisin bileşenini içinde bulundurur.

Kişniş, çok eski zamanlardan beri tıp uygulamalarında anti-enflamatuar olarak kullanılmaktadır ve kemirgenler üzerinde yapılan araştırmalar bu baharatla yapılan tedavinin bağırsak hastalıkları semptomlarını hafiflettiği ve azaltabileceğini düşündürmektedir.

2- Kalp sağlığına iyi geliyor

Köri tüketmek kalp sağlığına çeşitli faydalar sağlayabilir. Örneğin yapılan araştırmalar baharat karışımının kan akışını arttırabildiğini ve kan damarlarının fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve bunun da kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Yüz bin kişilik yapılan bir araştırmaya görmeye bir ay içinde haftada yaklaşık 2-3 kere köri soslu yiyecek tüketenlerin tüketmeyenlere kıyasla önemli ölçüde daha düşük trigliserit seviyeleri olduğu görülmüştür. Trigliserit yüksekliği ise genel olarak kalp ve damar hastalıklarına işaret ettiğinden buradan kalp sağlığına faydasını görebilmekteyiz.

3- Kanser önleyici etkilere sahiptir

Köri tozundaki baharların çoğu anti kanser özelliklere sahiptir. Yapılan çok sayıda araştırma özellikle zerdeçalın belirli kanser hücrelerine karşı savaşabileceğini ispatlamıştır.

Zerdeçalın ana bileşeni olan kurkuminin kanserle savaşma konusunda güçlü özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca vücuttaki spesifik sinyal yollarını da baskılayarak kanser hücrelerinin yayılmasını engeller ve kanser hücrelerinin ölümünü tetikleme gibi ciddi faydaları da mevcuttur.

4- Güçlü antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, serbest radikal olarak bilinen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşenlerden biridir.

Vücudumuzda oldukça fazla serbest radikal olması durumunda, aşırı stres, kalp hastalığı, kanser gibi ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle antioksidan açısından zengin gıdalar yemek, oksidatif stresin etkilerini ve hastalık riskini azaltabilir.

Köri tozu, kurkumin, kuersetin, pinen, lutein, zeaksantin ve cuminal gibi bol miktarda antioksidan içerir.

Bu nedenle yemeklerinize antioksidan açısından zengin köri sosunu eklemek stres ve hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Körinin faydaları say say bitmiyor!

Yukarıda listelenen potansiyel faydalara ek olarak, bu lezzetli baharat karışımını tüketmek sağlığınızı aşağıdaki şekillerde iyileştirebilir.

5- Kan şekerinizin düşmesine yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre orta derecede körü tüketenlerin kan şekeri seviyelerinin ayda bir kere veya daha az tüketenlerden daha düşük olduğunu göstermiştir.

6- Beyin sağlığını iyileştirebilir.

Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın ana bileşeni olan kurkuminin zihinsel düşüş belirteçlerini önemli ölçüde azaltabildiğini ve alzheimer riskini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

7- Doyma hissini iyileştirebilir.

Yapılan araştırmalara göre öğününde 6 ile 12 gram arasında köri tozu içeren erkeklerin tüketmeyenlere oranla önemli ölçüde açlık ve yemek arzusunun azaldığını bildirmiştir.

8- Antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir.

Köri tozu, kişniş ve kimyon içerir. Bu iki baharat ise antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

9- Sindirim sağlığını arttırabilir.

Yapılan araştırmalara göre zerdeçalda bulunan kurkuminin sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda sindirim bozuklukları semptomlarını hafifletebileceği gözlenmiştir.

Peki köriyi nasıl kullanırız?

Körü tozu bir baharat karışımı olduğundan çok sayıda yemekte tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Körü tozu üreticileri tarafından kullanılan tam karışımına bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu olabilen eşsiz sıcak bir tada sahiptir.

Unutmayın ki bir köri tozu tarifinde kullanılan baharatlar değişebilir. Bazı versiyonlarda acı biber kullanımından daha baharatlı gelebilirken diğerleri daha hafif gelebilir.

Tat alma tomurcuklarınızı memnun eden bir köri tozu bulduğunuzda marinatlar, patates salataları, rostolar, güveçler ve çorbalar gibi yemeklere eklemeyi deneyin. Aslında bu çok yönlü baharat karışımı sebzelerden yumurtalara kadar neredeyse her şeyi baharatlamak için kullanılabilir. Bu yüzden denemekten korkmayın.

Köri tozu genellikle zerdeçal içerdiğinden tariflerinize altın rengi bir ton vereceğini unutmayın.