Cilt bakım maskelerinin içerisinde pek bilinmeyen ancak pek çok faydası olan nar suyu ve kabuğu kullanılarak saç bakımında kullanılır.

Özellikle nar kabuğunun saç bakımına faydası konusunda gözle görülür etkileri bu bakım yolunu öğrenenler tarafından nar kabuğunun vazgeçilmez hale gelmesini sağlıyor. Kabuğun yanına bir takım karışımlar eklenerek nar kabuğunun etkilerinin daha fazla görülmesi de sağlanır.

Nar Kabuğu ve Saç Bakımı

C vitamini açısından zengin olan nar özellikle ciltteki  kalojen yapısını destekleyerek canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak bunun yanı sıra hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağladığı için de saç köklerinde hızlı bir yenilenme sağlayarak hızlı saç uzamasını da destekler. Nar kabuğunun saç bakımına diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • En güçlü doğal nemlendirici olarak bilinen nar saçların kökten uca kadar nemlenmesini sağlar. Kurumayı önleyici bu etkisinin yanı sıra saçların ucunda kuruluktan dolayı oluşan kırıklıkları da önler.
  • Punicic asit bulunmasından dolayı da saçların desteklenmesini sağlar.
  • Saçlarında gereğinden fazla dökülme yaşayan kişiler özellikle köklerin sağlıksız olmasından dolayı kaybettikleri saç tellerini nar kabuğu ile daha aza indirebilirler.

Bu şekilde bilinen faydalarının yanı sıra daha onlarca faydasının bulunduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Nar İle Hazırlanan Bakım Maskesi

Saç bakımı için hazırlanacak olan maske ise şu şekilde hazırlanır;

  • Yarım nar
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi

Narı iyice ezdikten sonra diğer malzemeleri de karıştırarak pamuk yardımı ile saç köklerine uygulayın 10 ile 15 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. Hazırlanan bu bakım maskesi nar kabuğunun saç bakımına faydası için hazırlanmış en etkili maske olarak belirlenir. Özellikle nar kabuğunun toz haline gelene kadar parçalanması sonrasında elde edilen tozların hafif su ile ıslatıldıktan sonra saç köklerine ve direkt olarak saçlara uygulanması saçların canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bu karışımın saçlarda 30 dakikadan fazla bekletilmemesi gerektiğidir. Eğer daha fazla süre ile bekletilirse saçlardan çıkarılması zor hale gelir ve uzun uğraşlar ister.

Hoşunuza gidebilir