Photo: oxanakot/Shutterstock

Hormonlar vücudumuzun işleyişinde büyük rol oynar ve her birini çok önemli görevleri vardır.

Biri bizi aç hissettirirken, diğeri tam tersini yapar. Biri beynimize her durumda yağ depolamamız gerektiğini söylese de, diğeri bize yarın yokmuş gibi yakmaya başlamamız için bir sinyal verir. İşin püf noktası, istediğimiz hormonları nasıl açacağımızı ve istemediğimiz hormonları nasıl kapatacağımızı öğrenmektir.

1- Aç Hissettiren Hormona Ne Yapılabilir?

Photo: Lwa/Dann Tardif/Blend /Getty Images

“Ben açım” diye uyarı sinyalini beyne çakar. Beyninize yeme zamanı geldiğini bildiren bir hormon harekete geçtiğinde genellikle başarıya ulaşıyor. Hatta diyetleri dahi bozabiliyor.

Ne Yapmalı?

Kardiyo egzersizleri harika bir tercih olacaktır. Yağ yakan egzersizler kalp hızınızı arttırır. Koşu, ağırlık antrenmanı, boks neyi seviyorsanız harekete geçin.

2- Daha Az Yiyen Hormon

Neyse ki, vücudumuz ayrıca beyne daha fazla kalori kullanmasını ve daha az yemesini söyleyen hormonlar da üretir. Yağ hücreleri tarafından üretilir ancak sana yemek ye diyen hormonda boş durmadığından eğer kendinizi yemeğe verirseniz zamanla bu hormon kaybeder!

Ne Yapmalı?

Antioksidan içeren besinler tüketin. Kilo almazsanız hatta verme sürecindeyseniz bu hormon git gide güçlenir ve kilo almanızı engeller.

3- Şeker ve Hormon

İnsülin sağlığımız için çok önemlidir, kan şekeri seviyelerini düzenler ve egzersizden kurtulmamıza yardımcı olur. Karbonhidrat yerken vücudumuz insülini serbest bırakır ve hücrelerin glikozu emmesine yardımcı olur. Bu glikoz enerji için kullanılır, ancak ihtiyacımız olandan daha fazla glikoz alırsak, kalanlar yağa dönüşecektir.

Ne Yapmalı?

Karbonhidrat alımına dikkat etmeli ve daha çok meyve ve sebzeden almaya özen göstermelisiniz. Beyaz pirinç ve makarnadan uzak durmak gerekir özellikle kilonu varsa. Pilav çok seviyorsanız beyaz pirinç yerine esmer pirinç tüketin.

4- Yağ Yakan Hormonların Harekete Geçmesi

Bu hormon yağ hücreleri tarafından üretilir. Bu hormonun güzelliği, insüline duyarlılığımızı arttırması ve vücudumuzu yağa enerji vermeye teşvik etmesidir. Garip gelebilir, ancak yağdan gelir ve yağ yakar.

Ne Yapmalı?

Beslenmenize dikkat edin. Akşam düşük kalori olsun. Egzersiz ve kaliteli beslenme, balık, fındık, zeytinyağı gibi şeyleri diyetinize dahil edin.

5- Yağı Kullanan Hormon

İnsülinin tam tersi şekilde çalışan bir hormondur. Bu hormon, depolanmış karbonhidrat ve yağların parçalanmasına yardımcı olur ve bunları enerji için kullanır.

Ne Yapmalı?

Protein bakımından yüksek ve karbonhidrat bakımından düşük gıdalar bu hormonu destekler. Balık, et, deniz ürünleri ve fındık tüketin.

6- İştah Azaltan Hormon

photo: healthline

Adrenalin olarak da bilinen epinefrin, hızlı bir tepki gerektiren çok güçlü duygular, korku veya öfke hissettiğimizde serbest bırakılır ve bu yüzden buna kavga veya uçuş hormonu da denir.

Temel olarak, bu hormon çok özel durumlarda beynimiz bize hızlı veya güçlü olmaya hazır olmamız gerektiğini söylediğinde ve vücudumuzu depolanmış yağları enerji için yakıt olarak kullanmaya başlaması konusunda teşvik eder. Ayrıca iştahımızı da bastırır, böylece vücudumuz hızlı harekete hazır hale gelir.

Ne Yapmalı?

Bu hormonu artırmanın en iyi ve en sağlıklı yolu, yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizdir. HIIT egzersizleri bu konuda çok iyi bir tercih olacaktır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!