Topuk dikeni çok can sıkıcı olabiliyor. Topuk kemiğinizin tabanının yakın bu şey yürürken veya koşma sırasında çok fazla rahatsızlık hissi verebilir. Çok fazla insanda görülebilen bu durum için yapabilecekleriniz var.

1- Topuk dikeni üzerine soğuk bir kompres uygulayın.

buzla soğuk kompres yapabilirsiniz

Ayağınızdaki ağrıları göz ardı etmemelisiniz. Soğuk bir kompres uygulaması sizi çok daha rahat hissettirecektir. Eğer yakınlarda soğuk kompres için uygun bir şey yoksa buz da işi görür, buz küpünü alıp beze sarıp uygulayın.

2- Gece plantar fasiit ateli kullanın.

plantar fasiit atel

Ağrınız varsa, hafifletmek için gece ateli kullanmalısınız. Uyurken de size iyi gelecektir. İlk başta alışık olmadığınız için alışması zor olabilir ama işe yarıyor. Spor mağazalarında vs. bulabilirsiniz.

Boyutu büyük diye endişelenmeyin farklı boyları mevcut ve uygun olanı seçebilirsiniz. Plantar fasiit gece atelleri topuk dikenine karşı etkili rahatlatıcı yöntemlerden biri.

3- Fizyoterapi tedavisi alabilirsiniz.

topuk dikeni için egzersiz

Fizyoterapi almaktan çekinmeyin. Uygun tıbbi uzmanı bulursanız, düzenli olarak gittiğinizde her şeyin iyiye gittiğini göreceksiniz.

Ayrıca bu uzman evde size hangi hareketleri yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde verecektir. Bu egzersizler ağrıyı azaltır ve kaslarınızın çalışmasında faydalı olacaktır. Örneğin ateli takmadan önce bu egzersizleri uygulamak son derece yararlı olacaktır.

4- Topuğunuza elma sirkesi uygulayın.

elma sirkesi topuk dikeni

 

Bu ev yapımı yöntem basit ama etkili. Elma sirkesi eğer şişlikte varsa son derece faydalı ayrıca ağrı içinde iyi bir tercih. Bir bez alın ve sirke ile ıslatın sonra topuk etrafına uygulayın. Düzenli uygulayabilirsiniz.

5- Ortez uçları kullanın.

ortez uçlar kişiye özeldir

Alanında bir uzmanın tavsiyesi ile kendiniz sakın yapmayın mutlaka uzman görüşü alın, ortez uçları kullanabilirsiniz.

Ayakkabınıza yerleştirebileceğiniz ortez uçlar doktorunuz tarafından size özel yapılabilir ya da nereden alacağınızı söyleyebilir. Bu yöntem son derece etkilidir. Ayrıca 5 yıla kadar da kullanılabildiğini unutmayın.

6- Anti-enflamatuar ilaç enjeksiyonları tercihi yapılabilir.

doktor görüşü almadan uygulanmaz

Eğer iltihaplanma ya da şiddetli ağrı varsa bu yöntem imdadınıza yetişebilir. Doktorunuza bu konuda danışın en doğur şekilde sizi bilgilendirecektir. Ayrıca bu enjeksiyonu alayım kendim yapayım gibi bir hataya düşmeyin ayrıca ağrınız vs. yoksa bu yönteme çok gerek yok!

7- Epsom tuzu ile ayak banyosu!

epsom tuzu ile ayak banyosu

Epsom tuzundan bahsetmiştik. Bu tuzun iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Ayaklarınıza epsom tuzu banyosu aldırın. Magnezyum kemik oluşumuna karşı destekleyicidir.

Bir miktar epsom tuzunu ılık ama kaynar olmayan suya ekleyin ve ayaklarınızı sokun. Su soğumasın, soğumaya başladığında sıcak su takviye ederek ılık kıvamını koruyun.

Hoşunuza gidebilir