Photo by rawpixel from Pexels

El titremesinin birçok sebebi olabilir. Eğer çok heyecanlı bir an yaşamıyorsanız ve el titremesi sorunu yaşıyorsanız ciddi nedenleri olabilir.

El titremesi yaşıyorsanız ve sık olmaya başlıyorsa akla Parkinson hastalığı geliyor ancak hemen panik yapmayın size bahsedeceğimiz nedenler de el titremesini tetikleyebiliyor.

1- Sağlıklı Bir Vücut ve Güçlü Nefes Alımı

Her titremeyi kötüye yormamak gerekir. Sağlıklı bir beden ve güçlü nefes alımı söz konusu olduğunda ellerinizi kaldırın ve uzatın minik titremeleri gözlemleyebilirsiniz. Vücudunuzun bir enerjisi gibi düşünün. Bazı hareketleri yaptığınız da bu titreme seviyesi artabilir.

2- Çok Yoğun Duygular Yaşamak

Photo by David Garrison from Pexels

Yoğun duygular yaşıyorsanız vücudunuz size sinyaller verebilir. Bunlardan biri el titremesidir. Aynı şekilde kalbin hızlı artması da görülebilir. İş stresi, okul stresi, hayalkırıklığı sebebi ne olursa olsun duygularınız bir dışavurumu olarak el titremesi görülebilir.

Sinirler, anksiyete, stres, heyecan ve hatta yoğun öfke, vücudun kendini savunma sistemlerine acil bir sinyal olarak hareket edebilir ve potansiyel olarak ellerin titremesine neden olabilir.

3- Kan Şekeri Düşüklüğü

Kan şekeri düşüklüğü sonucunda beyin yeteri kadar beslenmediğinde bir reaksiyon olarak el titremesi görülebilir. Beyin vücuttaki diğer organlardan çok farklıdır. Kendi şekerini yapamaz, bu yüzden diğer organlardan çok daha erken etkilenme eğilimindedir.

Bu durumun bir sonucu yemek yerken titremeyi hissetmek olabilir.

4- Yeterince Uyumamak

Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Uyku beyin için çok önemlidir. Uyuduğunuzda vücudunuz çalışmaya devam eder ve beyin onarıma geçer. Uyku eksikliği söz konusu olduğunda beyin fonksiyonlarında bozulma görülebilir.

Uzun süre uykusuz kalırsanız elde ve ayakta titremeler görülebileceği gibi ciddi kalp sorunları da yaşama riskinizi arttırırsınız.

5- Fazla Kafein, Kahve, Çay Tüketimi

Fazla tüketilen şeyler sinir sisteminizi etkileyebilir. Bunların kısa süreli sonuçları olabilir. Sadece kahve çay değil alkol de bunlardan biridir. Hiçbir zaman aşıra kaçan tüketim yapmayın.

6- Kullandığınız Bir İlacın Yan Etkisi Olabilir

Bu durum da el titremesinin bir sonucu olabilir. Kullandığınız bir ilacın yan etkisi olarak el ve ayak titremesi yaşayabilirsiniz. Bu durumda ilacı kesmeli ve hemen doktorunuza başvurmalısınız.

7- Tiroid

Tiroid beziniz fazla hormon ürettiğinde, elleriniz biraz titreyebilir. Aşırı aktif bir tiroidden muzdarip insanlar “hipertiroidi” olarak adlandırılan bir duruma sahiptir. Tiroid, boynunuzun önünde oturan endokrin sistemin ana bezidir. Enerji metabolizması dahil vücudun hayati fonksiyonlarının çoğunu düzenler.

8- Depresyon ve Travma Bozukluğu

Photo by Engin Akyurt from Pexels

Psikolojik bir tetikleme el titremesine neden olabilir. Güçlü bir depresyon ve travma sonrası bozukluklar ciddi oradan sizi etkileyebilir.

9- Hareket Bozukluğu

Temel titreme olarak adlandırılan bu durum kritik zamanlarda baş gösterir. Yazı yazarken, çay içerken görülebilir. Bu durumda doktora başvurmakta fayda var. Farklı bir şeyin habercisi de olabilir bu durum ancak sinirsel de olabilir. En doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Bu durum genelde genetiktir.

10- Parkinson Şüphesi

Düşünmesi bile endişe verici biliyoruz. Parkinson hastalığı veya MS teşhisi kulağa korkutucu geliyor. Her ikisi de sinir sisteminize zararlıdır, ancak farklı şekillerde ortaya çıkar. Parkinson titremeleri tipik olarak sadece bir vücut kısmında başlar ve diğer alanlara ilerler, oysa diğer titremeler genellikle simetriktir. Bu önemli bir farktır. Ayrıca başka belirtiler de vardır.

Bu konuda kafanızda fazla kurmadan doktorunuza hemen başvurun ve en doğru sonuca ulaşın. Her el titremesinin sonucu bu değildir ama titreme belirtilerden biridir.

Hoşunuza gidebilir