Şekeriniz düşünce şekerli şeyler tüketme arzunuz oldukça artar. Bu aslında normaldir çünkü tatlı yiyecekler bizi her zaman cazip gelir.

Ancak çok fazla tatlı ve şekerli gıda tüketimi ömrü azaltıyor, obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara sebep olabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre günlük önerilen şeker sınırını aşan kişilerin kalp hastalığı nedeniyle ölüm riski en az %30 artıyor.

2. Cevap Sandığınızdan Daha Basit!

Bir bardak su için. Nefes alın. Nefes egzersizi yapın birkaç dakika yeterli olacaktır. Fiziksel bir aktivite yapın örneğin kısa bir yürüşe çıkmak gibi.

Gerçekten açsanız bir şeyler yiyin. Sadece tatmin olacağınız kadar yemeniz yeterli. Çoğu insan bu şekilde bir şeker krizine girince hemen şekerli meyvelere yönelir ancak şeker tek başına bu duyguyu bastırmaz. Özellikle bu duygu sadece tatlı isteğiyle ilgili değilse. Böyle bir duyguyu bastırmanın en doğru yolu sağlıklı protein veya yağ içeren bir atıştırmalık olabilir.

Atıştırmalıklar sizi açlıktan uzak tutar ve böylece bisküvilere dalmaz veya ofise giderken simit, poğaça almazsınız. Onları hep yanınızda bulundurursanız paketlenmiş şekerli gıdalar sizi o kadar cazip gelmez. Hafta başında bu atıştırmalıkları hazırlamak, yeme konusundaki dikkatinizi arttırır ve size sağlıklı öğünler sunar.

Markette alacağınız açlık veya şekerinizi bastıracağını düşündüğünüz ürünlerin şeker veya rafine un içermediğinden emin olun ve gıda etiketlerini okuma alışkanlığı edinin.

Hoşunuza gidebilir