Burnumuzda hoştan kötüye kadar farklı kokuları hissetmemize yardımcı olan yaklaşık 400 farklı tipte reseptör bulunmaktadır. Bilim insanları, yiyeceklerin bozulup bozulmadığını anlamak için sadece koku alma duyumuzu kullanmadığımızı keşfetti.

Kokular uygun bir partner seçmemize, kişinin yaklaşık yaşını bilmemize ve hasta olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur. Bu nedenle çoğumuzun güzel kokmak istemesine şaşmamak gerek.

Bu konuda size yardımcı olabilecek ipuçlarını bir araya getirmeye karar verdik.

Diyetinizdeki kırmızı et ve süt ürünlerinin miktarını sınırlamaya değer

Bilim adamlarına göre soframızda en sık karşımıza çıkan yiyecekler terimizin kokusunu etkileyebilir. Örneğin kırmızı et bol miktarda yağ asidi içerir ve eğer vücut bu maddeleri parçalayamazsa ter kokusu boğucu derecede buruk hale gelebilir.

Brokoli ve Brüksel lahanası gibi turpgiller de pek çok soruna neden olabilir. İçlerindeki kükürt cilt yüzeyinde yaşayan bakterilere ulaşırsa hoş olmayan bir çürük yumurta kokusu üretmeye başlarlar.

Ayrıca bazı insanların vücudu fasulye, yumurta ve sütte bulunan trimetilamin maddesini tam olarak işleyemez. Sonuç olarak, bu organik bileşik gözeneklerden dışarı atılır ve kişide küflü, balıksı bir vücut kokusu kalır.

Çok fazla kahve içmeyin

Deri yüzeyindeki bakteriler terle temas ettiğinde vücudumuz hoş olmayan bir koku yaymaya başlar. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler belirli ter bezlerini uyarır, vücut daha fazla sıvı üretir, bu da terinizin daha güçlü kokma ihtimali olduğu anlamına gelir.

Su ise hoş olmayan kokulardan kurtulmaya yardımcı olur. Vücut susuz kaldığında, özellikle ağızdan gelen kokular daha da güçlenir. Bazı uzmanlar susuz kalmamak için günde en az 8 bardak su içilmesini öneriyor. Çok fazla kahve içmeyi durdurmanın yolları

Kıyafetlerinize uygun şekilde bakım yapmalısınız

Bazen koku vücudumuzdan değil kıyafetlerimizden gelir. Bu nedenle terli çamaşırların tersten yıkanması gerekir, böylece deterjan hoş olmayan koku içeren maddelerle daha iyi başa çıkabilir.

Eğer kıyafetleriniz çok kötü kokuyorsa yıkamadan önce onları sirkeli bir solüsyona batırabilirsiniz. Ancak çamaşır kreminden kurtulmak daha iyidir. Kumaşı ince bir film ile kaplayarak hava sirkülasyonunu engeller. Bu nedenle insanlar daha fazla terler ve hoş olmayan kokular yayan bakteriler daha hızlı çoğalır.

Giysileri dolaba koyarken sıkıca katlamayın. Bu durum içerideki hava sirkülasyonunu bozar ve kıyafetlerin çabuk ıslanmasına neden olur. Aynı sebepten dolayı banyo malzemelerini plastik kaplarda saklamayın. Aktif kömür bu duruma yardımcı olabilir, ancak öğeler arasında küçük bir boşluk bırakmak daha iyidir.

Antibakteriyel sabun kullanmayı bırakmak en iyisidir

Duşta ne kadar iyice yıkanırsak yıkanalım bazı bakteriler hâlâ cildimizde kalır. Bu kötü bir şey değil çünkü bu mikrobiyom etrafımızdaki birçok insanın çekici bulduğu doğal kokuyu oluşturuyor. Bu nedenle antibakteriyel sabunu çok sık kullanmamalısınız.

Bu kozmetik ürün doğal dengeyi bozarak yararlı mikroorganizmaları yok edebilir ve bunların yerini zararlı bakteriler alır. Bu da hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasına neden olur. Yumuşak, yumuşak bir sabun seçmek daha iyidir.

Duştan sonra kendinizi iyice kurutmanız gerekir

Duş aldıktan sonra, genellikle en çok terleyen bölgelere özellikle dikkat ederek tüm vücudunuzu temiz bir havluyla iyice kurulamalısınız . Hoş olmayan kokunun yayılmasından sorumlu olan bakteriler en hızlı şekilde nemli ortamda ortaya çıkar, bu nedenle vücudunuz hala ıslakken kıyafetlerinizi giymeyin.

Düzenli egzersiz de yardımcı olur

Yoğun egzersizi ter üretimiyle ilişkilendiririz , dolayısıyla egzersizin vücudumuza hoş bir koku vermesi pek mümkün görünmüyor . Ancak araştırmacılar düzenli terlemenin cildinizin doğal kokusunu geri getirebileceğini iddia ediyor. Ter bezleri ne kadar sıklıkla temizlerse koku o kadar güzel olur.

Tüm çiçek kokuları hoş değildir

Koku, bir kişiyi sevip sevmediğimizi değerlendirmek için kullandığımız şeylerden biridir. Yapılan bir araştırma, kokuları benzer olan kişilerin birbirlerine daha fazla sempati duyduğunu ve daha hızlı sıcak ilişkiler geliştirdiğini göstermiştir. Yani diğer insanlara hoş kokma arzumuz makuldür.

Şaşırtıcı bir şekilde, deneylerden biri erkeklerin çoğunun kadınların doğal kokusundan hoşlandığını gösterdi. Üstelik bir kadının vücudundaki östrojen seviyesi ne kadar yüksek olursa aroması da o kadar çekici olur. Aynı zamanda erkekler çiçek kokularından pek hoşlanmazlar. İstisnalar vadideki zambak, gül yağı ve vanilya kokularıdır.

Uyku eksikliği vücut kokunuzu da etkileyebilir

Vücut kokusu aynı zamanda kişinin ruh halinden de etkilenir. Eğer gerginseniz, sürekli stres altındaysanız veya uyku eksikliğiniz varsa, koku hoş olmayan bir hal alabilir. Aynı zamanda yatak odasında aromatik maddelerin kullanılması uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Lavanta ve papatya kokuları sakinleşmek için en iyisidir. Ayrıca temiz çarşaf ve yastıklara aromatik yağlar sürerseniz, bir gece uykusundan sonra da güzel kokacaksınız.

Yanınızda büyük bir parfüm şişesi taşımanıza gerek yok

Günde birkaç kez parfüm sıkmanıza gerek yoktur. Birincisi, çantanızda büyük bir şişe taşımak pek uygun değildir ve ikincisi, çok güçlü bir koku, sempati uyandırmak yerine başkalarının ayaklarını yerden kesecektir. Parfüm nasıl sıkılmalı?

Bazı insanlar parfüme batırılmış birkaç pamuklu disk bulundurmanızı tavsiye ediyor. Gerekirse bilekler veya boyun gibi gerekli bölgeleri de nazikçe silin. Bu hem parfüm tasarrufu sağlar hem de hoş kokuyu uygun seviyede tutar.

Ayrıca evden çıkmadan önce parfümün tamamen kurumasını beklemek de önemlidir, aksi takdirde koku hızla kaybolur.

Geleneksel terlemeyi önleyicilerden vazgeçmeye değer

Tüm deodorantlar aynı şekilde çalışmaz . Bazıları bakteri sayısını azaltan özel maddeler içerir. Bu ürünlerin kullanımı koltuk altı bölgesindeki mikrofloranın bozulmasına yol açmaktadır.

Bazı insanlarda bu, kötü koku üreten mikroorganizmaların üretiminin artmasına neden olur. Durum böyleyse uzmanlar, yalnızca “kötü” bakterileri yok eden ve böylece hoş olmayan kokuyu ortadan kaldıran probiyotik deodorantların kullanılmasını öneriyor.

Bazı insanlar aynı etkiye sahip olan elma sirkesi, karbonat ve limon suyundan deodorantı kendileri yapmayı tercih ederler. Ancak bu deodorant yanıklara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.