Mangalınız var mı? Yumurtanız var mı? Şimdi yumurtayı mangala koyun ve olacakları görün. Haşlanmış yumurtaya alternatif bir pişirme yöntemi olan ızgara yumurta inanılmaz lezzetli oluyor ve piknik yemeklerinin vazgeçilmezi olmaya aday görünüyor.

Yapması o kadar kolay ki, bildiğimiz çiğ yumurtayı kabuğuyla yani olduğu gibi mangalın ızgarasına koyuyorsunuz 10 dakika pişiriyorsunuz. Hepsi bu!

Mangalda Yumurta Mı?

Mangal yapmaya çok düşkün olan ve yumurtada mangalı ilk deneyenlerden Kyle Hopkins diyor ki “Ocakta veya fırında pişirdiğiniz nerdeyse herşeyi mangalda da pişirebilirsiniz.”

Kyle da ızgara yumurtayı kaza eseri keşfetmiş aslında 🙂

Kar yağmadığı veya fırtına kopmadığı sürece her fırsatta mangal yapan Kyle, yine bir gün mangal için etleri marine ederken, o gün tavuklarının yumurtladığı yumurtaları almış ve mangal ızgarasının üzerine koymuş. Ne olacağını görmek için 10 dakika yumurtaları mangalda bırakmış.

Mangalda Yumurta Mı? Nasıl Olur Demeyin Mutlaka Deneyin!

İlginç bir şekilde, yumurtalar hafif füme tadında ve sarısı tam kayısı kıvamında çıkmış. Kabukların rengi biraz kararmış (bazılarının üzerinde benekler olmuş) ve yumurtanın beyazında da sadece kabukların mangal demirine değdiği iki yerde küçük birer nokta varmış.

Izgara Yumurta

İlk ızgara yumurtalarını salatanın üzerine koyup yine Kyle artık ne zaman mangal yaksa mutlaka üzerine 2-3 yumurta atmadan geçmiyor. Hem haşlanmış yumurtadan daha lezzetli hem de mangala gelen misafirlere güzel bir mangal-şov oluyor. Normalde en az 2 saat pişirmek gereken füme yumurtanın aksine mangalda yumurta sarısını hangi kıvamda istediğinize bağlı olarak 6-14 dakika arasında pişiyor.

Sağlıklı Bir Tavuğun Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Mangal yaparken hata payı her zaman olabilir. Yumurtayı ateşe ne kadar yakın koyduğunuza bağlı olarak kabuk çatlayabilir. Yumurta az ya da çok pişebilir. Bunlar önemli değil, deneme yanılma yöntemiyle siz de kendi ayarınızı tutturursunuz.

Mangalda pişen yumurta da haşlanmış yumurta gibi, ateşten aldığınız halde pişmeye devam eder. Bu nedenle yumurtanın daha fazla pişmesini engellemek ve daha kolay soyulmasını sağlamak için yanınızda buzlu su olan bir kap bulundurun. Mangaldan aldığınız yumurtaları birkaç dakika buzlu suda bekletin ve sonra da kolayca soyup afiyetle yiyin.

Göz Atmalısınız: Sizce Hangisi Sağlıklı Bir Tavuğun Yumurtasıdır?

Hoşunuza gidebilir