İnsanlar sağlıklı yaşam için çeşitli meyveleri tüketmeye özen göstermektedir. Avokado yüksek minerallere sahip bir meyvedir ve ülkemizde de son yıllarda yoğun ilgi gören meyveler arasındadır.

Meyve olarak tüketildiği gibi çeşitli yemeklerde ve sağlıklı yaşam için farklı yöntemlerle de kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar cilt sağlığı ve saç sağlığı için çeşitli meyve maskeleri kullanmaya başlamıştır. Bunlar arasında avokado cilde oldukça faydası çok olan bir meyvedir. Özellikle saç derisinin beslenmesi ve saçların daha güçlü ve kalın olmasını ile birlikte sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.

Avokado Maskesinin Hazırlanışı

Avokado maskesini hazırlayabilmek için olgunlaşmış yarım avokado meyvesi, 1 çay kaşığı kadar bal ve 2 yemek kaşığı sıcak suya ihtiyacınız olacaktır. Avokado meyvesini çatal kaşık kullanarak iyice ezmelisiniz. 1 çay kaşığı balı sıcak su ile incelttikten sonra, hepsini bir iyice karıştırın. Karışım oluştuktan sonra, elinizle cildiniz üzerine sürün.

Cildiniz üzerinde bir fırça kullanarak iyice yedirilmesini sağlayın. Cildinize ya da saçlarınıza uygulandıktan sonra 10 dakika beklemeniz yeterlidir. Sonrasında cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Cildinizin daha parlak ve esnek olduğunu saçlarınızın güçlenmeye başladığını göreceksiniz.

Yüz Maskesi

Sadece yüzünüz için avokado maskesi hazırlamak istediğinizde, yarım avokado meyvesine, yarım çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yoğurda ihtiyacınız vardır. İlk önce avokado iyice ezilir ve macun kıvamına getirilir. Daha sonra yoğurt, bal ve ezilen avokado iyice karıştırılır. Karışım iyice oluştuktan sonra el ya da bir fırça yardımı ile cildiniz üzerine uygulayabilirsiniz. Yaptığınız uygulamayı 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizi iyice durulamalısınız. Avokado yüz maskesi cildinizde oluşan sivilcelere ve kuru cilt yapılarına iyi gelecektir.

Kuru Ciltler İçin Özel Maske

Kuru cilt yapıları her türlü hava şartlarından daha çabuk etkilenecek ve istenmeyen görüntülere neden olacaktır. Kuru ciltlerin beslenmesi ve nemlendirilebilmesi için çeşitli meyve maskeleri yapılmaktadır. Bu maskelerden en çok tercih edileni avokado maskesidir. Kuru ciltler için hazırlanan avokado maskesi için, yarım avokado meyvesine ve yarım fincan yulaf ezmesine ihtiyacınız vardır. Yulaf ezmesini bir kap içerisinde iyice yumuşattıktan sonra, avokado da bir çatal ile iyice ezilir ve birlikte karıştırılır. Cilt üzerine ovuşturma yapılarak uygulanır. Yapılan uygulama 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır. Sonucunda kuru cildin nemlenmeye başladığı ve daha parlak görünüm kazandığı görülür.

avokado maskesi nasıl yapılır

Avokado ve Kayısı

Avokado meyvesi ile çeşitli meyvelerin karışımlarını kullanarak farklı cilt yapıları için özel maskeler oluşturabilirsiniz. Avokado meyvesi ile karışım yapılarak hazırlanacak maskeler içerisinde, avokado – kayısı karışım maskesi bulunmaktadır. Her iki meyveyi de iyice ezerek püre haline getirmelisiniz. İki meyveyi karıştırarak macun kıvamını elde etmelisiniz. Cildinizin beslenmesi için bu karışımı cildiniz üzerine uygulamalı ve ortalama yarım saat bekletmelisiniz. Genellikle gece maskesi olarak kullanılır ve sabaha kadar bekletilebilir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Avokado Muz Karışımı

Avokado meyvesi ile yapılan maskeleri kuru ciltler için kullanabildiğiniz gibi yağlı ciltler içinde kullanabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz, avokado – muz karışımı maske hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler, bir adet avokado, bir adet muz ve bir adet yumurta sarısıdır. Meyveleri püre haline gelene kadar iyice ezdikten sonra yumurta sarısı ile iyice karıştırmalısınız. Karışım sonucu oluşan macunu yağlı cildinize uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı 15 dakika beklettikten sonra, ılık su ile durulama yapmalısınız. Bu avokado maskesi cildinizdeki yağı emecektir. Yağlı ciltler için en iyi yüz maskesi uygulamasıdır.

Hoşunuza gidebilir