İyi beslenme ve spor yapma vücudumuzu dinç ve genç tutmak için güzel alışkanlıklardır. Aynı şey yaşlandıkça sıkılığını kaybeden ve sarkmaya başlayan yüzümüz için de geçerlidir.

Para harcamadan, oturduğunuz yerden yapabileceğiniz bu 7 yüz egzersizi ile sarkan çenenizi dümdüz hale getirebilirsiniz.

Isınma hareketleri ile başlıyoruz.

Her egzersizde olduğu gibi ısınma hareketleri ile başlıyoruz. Alt çenemizi öne, geriye, sağa ve sola hareket ettiriyoruz. Bir sakatlık olmaması için tüm hareketleri yavaş ve yumuşak yapıyoruz. Bu egzersizi 8-10 kere tekrarlıyoruz.

ceneisinmahareketi

1. Kepçe hareketi

Ağzını açın, alt dudağınızı alt dişlerinizin üzerine yuvarlayın. Alt çenenizi bir kürek gibi kullanarak su içeceğinizi hayal edin. Başınızı kürek hareketi yapar gibi öne doğru eğin, başınızı kaldırırken ağzınızı kapatın. Hareketi yaparken dudak kenarlarını kasmadığınızdan emin olun. Bu egzersizi 5-7 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz1

2. Burna dokunma hareketi

Dilinizi olabildiğince dışarı doğru uzatın ve daha sonra yukarı doğru kıvırıp dilinizin ucuyla burnunuzun ucuna dokunmaya çalışın. Dudaklarınızı kasmayın. Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz2

3. Mükemmel oval yüz hareketi

Kafanızı sola çevirin ve alt çenenizi öne doğru çıkarın. Sol boyun kaslarının gerildiğini hissetmelisiniz. Daha sonra kafanızı sağa çevirin ve aynı çene hareketini yapın. Bu egzersizi her iki taraf için de 5 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz3

4. “Zürafayı öp”

Bir zürafayı öpmeniz gerektiğini hayal edin (ya da çok uzun boylu birini :))

Yüzünüzü yukarı doğru kaldırın ve tavana bakın. Alt çenenizi yukarı doğru kaldırarak birini öpüyormuş gibi yapın. Eğer hareketi doğru yapıyorsanız boynunuzda güçlü bir gerilme hissetmeniz gerekiyor. Bu poziyonda 5 ila 8 saniye bekleyin ve sonra yüzünüzü rahatlatın. Bu egzersizi 5 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz4

5. Direnç hareketi

Ellerinizi yumruk yapın ve çenenizin altına yerleştirin. Alt çenenizle yumruklarınıza baskı yapın ve yüzünüzle elleriniz arasındaki direnci hissedin. Baskı hissi yavaş yavaş artacaktır. En yüksek dirence ulaştığınızda 3 saniye o pozisyonda kalın ardından rahatlayın. Bu egzersizi 5-7 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz5

6. Gülümseme hareketi

Ağzınız kapalıyken dişlerinizi sıkın ve gülümser gibi dudaklarınızı olabildiğince köşelere doğru gerin. Şimdi dilinizle damağınızı ittirin ve ittirme gücünü giderek arttırın. Eğer çenenizde güçlü bir baskı hissediyorsanız hareketi doğru yapıyorsunuz demektir. 5 saniye bu pozisyonda kalın ve sonra 3 saniye yüzünüzü rahatlatın. Bu egzersizi 5-8 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz6

7. Yumuşak yanaklar

Derin bir nefes alın, ağzınızı hava ile doldurun ve yanaklarınızı şişirin. Ağzınızdaki havayı bırakmadan, yanaklarınız şişik vaziyetteyken ellerinizle yanaklarınıza bastırın ve gerilmeyi hissedin. 3-5 saniye bu pozisyonda kalın ve sonra havayı boşaltıp yüzünüzü rahatlatın. Bu egzersizi 5-6 defa tekrarlayın.

ceneegzersiz7

Hoşunuza gidebilir