Henüz olgunlaşmamış üzümlere verilen isimdir. Koruk üzümler ekşi ve oldukça mayhoş çok güzel bir tada sahiptir. Koruk suyu özellikle suyu çıkartılarak tüketilen oldukça faydalı bir besindir. Koruk suyunun tadı ekşidir, ayrıca keskin ve asitli yapıdadır. Ülkemizin bir çok bölgesinde ezilerek suyu çıkartılmaktadır. Ülkemizde üzüm yetiştirilen her yerde koruk suyu üretimi yapılmaktadır.

Ülkemizde Koruk En Çok Hangi Bölgelerde Yetiştirilmektedir

Ülkemizde üzümleriyle meşhur olan Ege’de ve Marmara’da koruk suyu çok meşhurdur. Koruk suyu, yaz sıcaklarında oldukça faydalı olup, ayrıca hem ferahlatıcı hem de serinletici bir etkiye sahiptir. Uzmanlar, yaz sıcaklarında serin içecekler tüketmek isteyenlere taze sıkılmış meyve sularını ve koruk suyunu tavsiye etmektedirler.

Çünkü koruk suyunun insan sağlığı üzerinde çok faydası bulunmaktadır. Özellikle koruk suyunun sıcak havalarda rahatlatıcı etkisinin yanında, ayrıca insan sağlığı üzerinde olumlu çok fazla faydası bulunmaktadır. Ama unutmayın koruk suyunu mevsiminde tüketin faydasını göresiniz. Koruk suyuna kısa zaman içeceği denilmektedir. Bununu sebebi ise, yalnızca sıcak aylarda bulunmasıdır.

Koruk Suyu Nasıl Hazırlanmaktadır

Koruk suyunun evde hazırlanması oldukça basittir. Burada önemli olan şey, mevsiminde topladığınız doğal korukları kullanmanızdır. Koruk suyu yapmanın birçok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Koruk suyu yapmak için, öncelikle isteğe göre kaç kilo yapmak istiyorsanız, temizlemiş olduğunuz korukları, çöplerini ve dallarını da ayıkladıktan sonra sirkeli suda bir süre bekletiniz, bekletilen korukları alıp iyicene yıkayın.

koruk suyu

Temizlenmiş olan koruklar ise katı meyve sıkacağında sıktıktan sonra, kalan posasını tekrar sıkın. Posası iyicene kuru hale gelene kadar sıkma işlemine devam edin. Posa kuru hale geldikten sonra, şifa kaynağı olan koruk suyu hazır demektir. Ayrıca koruk suyu kaynatılarak koruk ekşisi de yapılabilir.

İştah Açıcı Özelliği de Var Mıdır?

Şifa kaynağı olan koruk suyunun iştah açıcı bir etkisi vardır. Kilo almak isteyenler için en etkili yöntemdir. Koruk suyunun o kadar çok faydası bulunmaktadır. Özellikle, hazımsızlık problemine iyi gelir.

Koruk Çekirdekleriyle Beraber Mi Sıkılmaktadır?

Koruk üzümler sıkım yapılırken çekirdekleriyle birlikte sıkıldığı için çekirdeklerde çok fazla sayıda bulunan antioksidanlar koruk suyuna geçerler. İşte bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir içecektir. Göz ağrılarına ve kurdeşen ve alerji gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Vücudu serinletici, ferahlık verici etkisi olur.

Bağırsaklar hızlıca çalışır ve kabızlığı giderir. Ayrıca yemekler ile beraber tüketildiği zaman sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Koruk suyu, yaz mevsiminde oldukça tüketilen sağlıklı bir içecektir. İçerisinde hiç bir katkı maddesi olmadığı için oldukça sağlıklı ve faydalı bir içecektir

Hoşunuza gidebilir