Her gün otomatik olarak yaptığımız bir çok şey vardır. Bunların bazılarında ufak değişiklikler yapıp alışkanlıklarımızı devam ettirirsek hayatımızın genelinde çok pozitif değişikliklere yol açabiliriz. Ne gibi mi?

Hayatınızı Değiştirecek 10 Basit Alışkanlık

10. Güne bir bardak limonlu su ile başlayın

Her sabah ılık suya limon ve biraz Arnavut biberi katıp içmeyi kural haline getirin. Bu alışkanlık sayesinde kahvaltıya başlarken metabolizmanız da çalışmaya başlayacak. Limondaki C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Arnavut biberi de metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca bir süre sonra cildiniz de parlamaya başlayacaktır. Büyük faydaları olan çok basit bir hareket.

9. Papatya özü katarak yaptığınız buzlarla yüzünüze masaj yapın.

Diğer bir faydalı sabah alışkanlığı da papatya özü katarak hazırladığınız buz parçaları ile yüzünüze masaj yapmaktır. Yüz mimikleri nedeniyle oluşan kırışıklara veda edebilirsiniz. Ayrıca cilt değişimi sürecini de hızlandırır. Masaj bittikten sonra pembe yanaklara da kavuşacaksınız.

8. Yanınızda hafif atıştırmalıklar taşıyın.

Zararlı yiyecekler sağlıklı yaşamın baş düşmanıdır. O çikolataları ve kurabiyeleri yememek çok zor gelebilir. Ama araştırmalar her şeyi anlatıyor. Öğünler arası zararlı abur cuburlar yememek için yanınızda hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Bunlar meyve, peksimet ve yoğurt olabilir. Basit karbonhidratlar içermeyen atıştırmalıklar yemeye başladıktan 1 ay sonra farkı siz de göreceksiniz.

7. Diş ipi kullanın.

Dişlerinizin durumu direk olarak vücut sağlığınızla bağlantılıdır. Bilim insanları dişlerle kalp damar hastalıkları arasında bile bir bağlantı olduğunu kanıtladılar. Bu neden ağız bakımı yaparken diş ipi kullanmak mecburidir. Diş fırçasının ulaşamadığı boşluklardaki yiyecek kalıntılarını çıkarır, plakları temizlemeye yardımcı olur.

6. Her öğünden sonra bir elma yiyin.

Her öğünden sonra dişleri fırçalamak gerekir ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlar için çok basit ve lezzetli bir çözüm vardır: her öğünden sonra bir elma yiyin. Elma yemek ağzınızı temizler, diş etlerindeki kan dolaşımını hızlandırır ve ağızdaki asit oranını normal hale getirir.

5. Her gün soğuk duş alın.

Sadece bir kaç dakikalık soğuk bir duş size inanılmaz faydalar sağlayacaktır. Sinir sistemini ve kan damarlarını güçlendirir. Varisi önlemenin de başlıca yollarından biridir.

4. Masanızda her zaman bir şişe su bulundurun.

Bir çok insan susuz kaldığının farkına varmaz. Eğer yaşam tarzınızı biraz daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey daha fazla su içmektir. Çay, kahve veya soda işe yaramaz. Her zaman yanınızda bir şişe su bulundurmanız gerekir. İş yerinde de masanıza mutlaka bir şişe koyun. Böylece sürekli elinizin altında su bulunur. Hatta daha da ileri gidip telefonunuza hatırlatma koyup her saat başı size su içmeyi hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

3. Sert kabuklu yemişler tüketin.

Her gün en az 50 gr sert kabuklu yemiş tüketin. İçerdikleri omega-3 ve yağ asitleri sayesinde kalp damar sistemini, saçları ve tırnakları güçlendirirler. Ayrıca selenyum, antioksidanlar, E vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko içerirler.

2. Kendinize uyku çorabı edinin.

Yazın pamuklu kışın yün çoraplar tercih edilebilir. Yatmadan önce duş alıp ayaklarınıza Hindistan cevizi yağı ve bir kaç damla nane yağı sürün. Masaj yaparak yağı ayaklarınıza yedirin ve uyku çoraplarınızı giyin. Sonuç sizi anında mutlu edecek ve sabah yumuşak ve pürüzsüz ayaklarla uyanacaksınız. Bir ay sonra da topuklarınızda ölü deriden eser kalmayacak.

1. Her gün okuyun.

Okumak kesinlikle bir alışkanlık haline gelmelidir çünkü hafızayı, mantıklı düşünmeyi ve yaratıcılığı arttırır. Düzenli olarak okumanın Alzheimer hastalığını ve demansı yavaşlattığı (hatta durdurduğu) kanıtlanmıştır. Hızlı okuma alışkanlığını arttırmak için her köşeye bir kitap koyun, salona, mutfağa, tuvalete, yatağın başına. Çantanıza da bir tane koymayı unutmayın, böylece toplu taşımada veya bir kafede tek başına otururken hemen çıkarıp okuyabilirsiniz. Her gün 15-20 dakika okuyarak başlayın, sonra yavaş yavaş bu süreyi arttırın.

Hoşunuza gidebilir